Tulga Ozan – Dünya Değişmeden

Tulga Ozan’ın Dünya Değişmeden adlı kitabını büyük bir merakla okudum. Kitapla ilgili beklentim de çok büyüktü. Çünkü seyahat kitaplarını ve seyahat filmlerini her zaman çok sevmişimdir. Görsellik fazlasıyla önemli olduğundan belgesel ve filmleri daha çok sevsem de arada sırada karşıma keyifli kitaplar çıkabiliyor. Dünya Değişmeden ise seyahate farklı bir açıdan baktığından ve bir turistten ziyade dünya insanı gibi hareket ettiğinden farklı bir okuma deneyimi yaşatıyor insana.

tulga ozan dünya değişmeden
Kitap “Dünya Değişmeden” adını, hızla değişen ülkelerden ilham alarak almış. Avrupa’ya şimdi de gitseniz, seneler sonra da gitseniz aynı manzara ile karşılacağınızın ancak hızla değişen ülkelerde aynı şeyleri göremeyeceğinizin üzerine şiddetle duruyor. Kültürlerin globallelleşme ile değişmesi, her şeyin orijinalliğini kaybedip birbirine benzemeye başlamasını da eleştirel bir şekilde ele alıyor Tulga Uzan. Turist görünce para karşılığında poz veren Afrikalılar’dan güzel ve kıvrak kızlara kadar birçok şeyi hoş bir dille anlatıyor. Eğer seyahat kitabı okumak ve değişen ülkelere özellikle göz atmak istiyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz. İçinde onlarca basım hatası olsa da yine de şans verilebilir bir kitap olduğunu düşünüyorum konusu açısından. Size çok hitap etmiyorsa öneremeyeceğim. Keyifle!

tulga ozan dünya değişmeden
Kitabının tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Tulga Ozan – Dünya Değişmeden

Tulga Ozan hakkında

Türkiye’nin en aranılan profesyonel rehberlerinden Tulga Ozan, bugüne kadar bulunduğu 130 ülke ve binden fazla şehir seyahatlerinden seçtiği 15 ülkenin yerel kültürlerini korumuş kentlerinde yaşadığı anıları, yöre halklarıyla yakınlaşmasını, şehirlerin dokularını turizmci/gezgin gözüyle okura aktarıyor.

Teknolojinin 80’li yıllardan bu yana hızla ilerleyişi, bilginin herkese ve her yere kısa sürede ulaşması hem dünya hakkında daha kolay bilgi edinmemizi hem de edinilen bilgilerin tüm coğrafyaları birbirine benzetmesine sebep oldu. Bir çığ gibi büyüyen bu süreç ne yazık ki dünyadaki yerel yaşam ve kültürlerin sonunu getirdi.

Profesyonel turizmci Tulga Ozan’ın günümüzde yerel özelliklerini az da olsa korumayı başarmış coğrafyaların peşinde bu toplumların kendi yaşam/kültürlerini kaydetmek ve kendine anı yaratmak için çıktığı yolculuklarının anlatıldığı kitapta, bir gezginin gözüyle bu yerel coğrafyalara dokunma, halklarıyla tanışıp yemeklerinden tatma, her hikâyede yanına katılan yol arkadaşlarıyla birlikte bu duyguları paylaşma imkânı yakalayacaksınız!

Menüye dön