Trust – Domenico Starnone

Trust İtalyan yazar Domenico Starnone’nin 2019 yılında yazdığı, konusuyla insanın hemen ilgisini çeken kitaplardan biri. İnsan doğası, ilişkiler ve özellikle güven üzerine romanları her zaman çok hoşuma gitmiştir. Trust’ın da tam bana göre olduğunu düşünüyordum ancak beklentilerimden biraz farklı bir kitapla karşılaştım. Okurun merakını sürekli yüksek tutup sonunda karakterler arasındaki sırrı ortaya çıkarmayan bir yazar var karşınızda.

Trust, lisede edebiyat öğretmenliği yapan Pietro ve bir zamanlar öğrencisi olan Teresa arasındaki tuhaf güven ilişkisi etrafında dönüyor. Pietro ve Teresa hayli çalkantılı ilişkilerini bir düzene sokmak için birbirlerine hiçkimseyle paylaşmadıkları, kendilerine bile söylemeye utandıkları sırlarını açıklıyorlar. Bu büyük açıklamadan iki gün sonra artık bir arada kalamayacaklarına karar verip arkadaşça ayrılıyorlar. Roman bundan sonra ilginçleşmeye başlıyor. Okur ise açıklanan bu sırların bu iki karakteri nasıl etkileyeceğini, ortaya çıkıp çıkmayacağını merak ediyor doğal olarak.

Trust - Domenico Starnone

Pietro ve Teresa’nın ilişkisi bittikten sonra Pietro Nadia ile tanışıyor ve ona aşık oluyor. Kısa bir süre sonra evleniyorlar, evlerini değiştiriyor ve çocuk yapıyorlar. Bu esnada Pietro’nun Teresa’ya açıkladığı sır yüzünden yer yer korktuğuna ve eğer ortaya çıkarsa bütün hayatını değiştireceğine inandığına şahit oluyoruz. Teresa ise ara sıra Pietro’nun hayatına girip çıkıyor, her defasında işte bu kez o korkunç sır ortaya çıkacak ve her şey dağılacak diye bekliyor insan. Bir yandan da Pietro ve Teresa’nın böylesi bir sır ile birbirlerine ne kadar bağlandıklarını okuyoruz.

Trust, bu ilginç ikili arasındaki tuhaf ilişkinin gelgitleri ile sürüp gidiyor. Pietro’nun hayatı hem evliliği hem de yazdığı bir makale ile giderek değişiyor. Amerika’ya yerleşmiş ve kariyerinde hızla yükselmiş Teresa’yı ise daha çok Pietro’nun gözünden tanıyoruz. Karakterler güzel yazılmış, insanın gözünde canlanıyor. O büyük sırrın yarattığı gerilimi her sayfada hissediyor insan. Bu açılardan kitap gayet güzeldi. Ancak sonunda, kitap bittiğinde, bende yeteri kadar yer etmediğini gördüm. Belki sırrı öğrensem, bu sırrın korkunçluğuna rağmen Teresa’nın Pietro’yu bunca yıl sonra nasıl sevebildiğine şaşırsam işler değişebilirdi.

İtalyan edebiyatına meraklıysanız ve yıllar süren tuhaf bir ilişki hakkında okumak isterseniz öneririm. Keyifle!

Europe Editions’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Trust – Domenico Starnone

Following the international success of Ties and the National Book Award-shortlisted Trick, Domenico Starnone gives readers another searing portrait of human relationships and human folly.

Pietro and Teresa’s love affair is tempestuous and passionate. After yet another terrible argument, she gets an idea: they should tell each other something they’ve never told another person, something they’re too ashamed to tell anyone. They will hear the other’s confessions without judgment and with love in their hearts. In this way, Teresa thinks, they will remain united forever, more intimately connected than ever.

A few days after sharing their shameful secrets, they break up. Not long after, Pietro meets Nadia, falls in love, and proposes. But the shadow of the secret he confessed to Teresa haunts him, and Teresa herself periodically reappears, standing at the crossroads, it seems, of every major moment in his life. Or is it he who seeks her out?

A master storyteller and a novelist of the highest order, Starnone’s gaze is trained unwaveringly on the fault lines in our publica personas and the complexities of our private selves. Trust asks how much we are willing to bend to show the world our best side, knowing full well that when we are at our most vulnerable we are also at our most dangerous.

Menüye dön