Trout, Belly Up – Rodrigo Fuentes

Trout Belly Up Guatemalalı genç yazar Rodrigo Fuentes’in okuduğum ilk kitabı oldu. Birbirine bağlı altı öyküden oluşan kitap Guatemala’nın kırsal kesimine ışık tutuyor ve okuru kırsalın zorluklarıyla başbaşa bırakıyor.

Trout Belly Up hayli sade bir dille yazılmış. Her türlü kelime oyunu ve süsten kaçındığı için öykülerdeki şiddet insanı daha çok etkiliyor. Öyküleri birbirine bağlayan karakter ise Don Henrik. Don Henrik bir yandan çiftçilik hayatının zorluklarıyla uğraşırken bir yandan da özel hayatının zorluklarıyla başa çıkmaya çalışıyor. İyi bir insan olduğunu her defasında anladığımı bu güzelim karakter için üzülmeden edemiyor insan.

Rodrigo Fuentes - trout belly up

Öyküler boyunca Guatemala kırsalında yaşanan vahşetin dozu giderek artıyor. Önce sadece söyletilerin yarattığı endişe varken sonlara doğru dünyanın en tehlikeli hayvanı kendini göstermeye başlıyor; insanlar. Hayli gerçekçi ve karanlık öykülerden hoşlanıyorsanız Trout Belly Up çok beğeneceğiniz bir kitap olacak. Bana yer yer Samanta Schweblin’in Ağızdaki Kuşlar adlı öykü kitabını hatırlattı. Keyifle!

Charco Press’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Trout, Belly Up – Rodrigo Fuentes

In this highly original collection of interconnected short stories, the Guatemalan countryside is ever-present, a place of timeless peace yet also riven by sudden violence. The stories provide glimpses into the life of Don Henrik, a good man struck time and again by misfortune, as he confronts the crude realities of farming life. Over the course of these episodes we meet merciless entrepreneurs, hitmen, drug dealers and fallen angels, all wanting their piece of the pie. Told with precision and a stark beauty, in a style that recalls Hemingway, Trout, Belly Up is a unique ensemble of beguiling, disturbing stories set in the heart of the rural landscape in a country where violence is never far from the surface.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön