Triffidlerin Günü – John Wyndham

Triffidlerin Günü John Wyndham’ın Krizalitler‘den sonra okuduğum ikinci kitabı ve bu kült klasikle yazardan gerçekten çok etkilendiğimi belirtmem gerek. Bu bilim kurgu klasiğinin yıllar yıllar sonra Delidolu Yayınları tarafından dilimize çevrilmesi, bir çok okur için inanılmaz bir nimet. Okuduktan sonra hakkında daha fazlasını bilmek isteyeceğiniz bir post apokaliptik bilim kurgu var karşınızda. Bilmem hazır mısınız?

Triffidlerin Günü tüm dünyanın bir gecede tamamen değişmesi ve Triffidler denilen insan yaratımı bir bitki türünün insanlarla karşı karşıya gelmesini anlatıyor. John Wyndham gerçekten iyi bir yazar, okuru nasıl peşinden sürükleyeceğini ve iletmek istediği mesajları öyküye nasıl yedireceğini çok iyi biliyor. Kitabın 1951’den bu yana popülerliğinden hiçbir şey kaybetmemesi ve dizi ve filmlere uyarlanması boşuna değil elbette. Okuyun bu kitabı, hem Triffid denilince boş boş bakmayacak hem de kült klasiklerinize bir çentik daha atacaksınız. Delidolu’nun kitap için yarattığı mini siteyi de ziyaret etmeyi unutmayın: Triffidlerin Günü. Keyifle!

“Dehşetler ve tehlikelerle dolu bir dünyayla yüzleşmem gerekebilirdi, ama onlarla başa çıkmak için kendi seçtiğim adımları atabilecektim; anlamadığım ve umurumda da olmayan güçler ve çıkarlar yüzünden itilip kakılmayacaktım.”

Triffidlerin Günü - John Wyndham

Delidolu Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Triffidlerin Günü – John Wyndham

Bitkiler İnsanlara Karşı!

Bilimkurgu türünün önde gelen yazarı John Wyndham’dan bir başyapıt daha.

John Wyndham’ın en önemli kitaplarından biri olan Triffidlerin Günü, uygarlık, insanoğlunun doğa karşısındaki kibirli tutumu, cinsiyet ve sınıf ayrımı, soğuk savaş gibi toplumsal sorunların etrafında gelişen bir roman. İnsanoğlunun hırsının ve açgözlülüğün bir sonucu olarak doğanın başkaldırışını ve triffidler adı verilen bir bitki türünün dünyayı ele geçirişini ele alıyor. BBC tarafından iki kez mini dizi olarak çekilen ve sinemaya da uyarlanan Triffidlerin Günü, sinematografik öğeler içeren zengin bir anlatı yapısına sahip.

Delidolu tarafından ilk defa Türkçeye kazandırılan kitap, kıyamet sonrası bilimkurgu severler için kaçırılmayacak bir eser.

“Triffidlerin Günü, insanlığın kibrinin bir trajedisi.”
-Barry Langford-

“Özellikle de korku unsurunun eklemlendiği bilimkurgu romanları seviyorsanız, okumaya değer.”
-Wendy Van Camp, Darkfuturesfiction-

“Triffidlerin Günü tüm zamanların en iyi bilimkurgu kitaplarından.”
-Writerightnow.co.uk-

“Hayatınız boyunca aklınızda çıkaramayacağınız kitaplardan biri.”
-Sunday Times-

Bu kitap Delidolu Yayınları İle Her Aya Bir Kitap projesinden. Siz de bizimle birlikte okuyun, edebiyatla “daha az geçilmiş” yolları birlikte aşındıralım.

Menüye dön