Toprak – Robert Seethaler

Toprak Robert Seethaler’ın okuduğum üçüncü kitabı oldu ve sanırım sonuncusu olacak. Daha önce Bütün Bir Ömür ve Tütüncü Çırağı adlı romanlarını okuduğum yazar bu sefer ne yazık ki beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Önceki romanlarındanki o büyüyü bulamadım bu kitapta.

Toprak Paulstadt adlı kasabadaki bir mezarlığın sakinlerinin anlattıklarından oluşuyor. Mezarlarından okura seslenen 29 insanın türlü türlü hikayelerini dinliyoruz. Tahmin edeceğiniz üzere çoğu mutsuzluk ve pişmanlıkla dolu. Kitap başladığında çok güzel olacağını düşünmüştüm. Şu pandeminin ortasında çok sevdiğim bir yazardan enfes bir kitap daha okumanın heyecanıyla doluydum. Fazla uzun sürmedi.

Toprak - Robert Seethaler

Kitapta ilerledikçe ve karakterler sıradanlaştıkça kitabı okumak istemediğimi fark ettim. Ölülerin hayatta olanlara biraz daha ilginç şeyler anlatabileceğini düşünüyordum açıkçası. Ya da en azından beni biraz daha derin düşünmeye itecek cümleler sarfetmelerini bekliyordum. Boşunaymış. Kitap hayli kısa olduğu için okumaya devam ettim yoksa çoktan bırakmıştım. Bir taraftan iyi ki bitirmişim. Kitabın en iyi kısımlarının başı ve sonu olduğunu düşünüyorum. Diğer sesleri ise çoktan unuttum. Halbuki söyleyeceklerinin benimle kalacağını düşünmüştüm.

İlk kez Robert Seethaler okuyacaksanız bu kitabı önermem. Bana üzerinde düşünecek herhangi bir konu ya da duygu bırakmadığı için bu yazıyı yazdıktan hemen sonra unutacağım. Siz de hatırda kalacak bir kitap arıyorsanız Bütün Bir Ömür adlı kitabı çok daha iyi bir seçim olacaktır. Keyifle!

Timaş Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Toprak – Robert Seethaler

Bir hayattan geriye ne kalır? Belli bir duyguya ait bir hikâye mi, bir anı mı? Ölüler hayatlarına geri dönebilseler ne söylerlerdi?

Biri kocasının bir ömür boyu elini tuttuğunu hatırladı. Biri doğdu, kumar oynadı ve öldü. Başka birinin hayatında çok insan oldu, ama sadece birini sevdi. Her şey bittiğinde de pişmanlıklar ve çelişkiler içinde olan ölüler; aşklarını, ailelerini, kırgınlıklarını, yalnızlıklarını, doğrularını ve yanlışlarını anlatıyor bu romanda.
Robert Seethaler Toprak’ta ölümün insan hayatındaki yerini, öteki dünyadan bir insanın yaşayanlara neler anlatacağını, hayatına dair neleri anlatmayı seçeceğini, bir olayın farklı kişilerce nasıl yorumlanacağını etkileyici bir kurguyla gözler önüne seriyor.

Menüye dön