Tom Sawyer’in Serüvenleri – Mark Twain

“DURUP HUCKLEBERRY FINN’LE KONUŞTUM!”

Tom Sawyer’ın Serüvenleri, ilk defa 1876 yılında yayınlanan, Tom ve Huck adındaki iki çocuğun başından geçenleri anlatan bir roman. Uzunluğu ve küçük puntoları nedenile on yaşından küçükler için tavsiye edemeyeceğim ancak ortaokul çağındaki gençlerin bir klasik olmasından ötürü okumaları gerektiğini düşünüyorum. Umarım Tom Sawyer’ın Serüvenleri’nin ve bu kitabı takip eden Huckleberry Finn’in Serüvenleri’nin bir klasik olmasından çok daha fazlasına sahip olduğu, gençlerimiz ve ebeveynleri tarafından fark edilir zaman içerisinde ve istisnasız her çocuğun okuduğu bir kitap haline gelir. Zira hem çocuklar, hem de kitap bunu hak ediyor.

Tom Sawyer'in Serüvenleri - Mark Twain

Hikaye Amerika Birleşik Devletleri’nde, St. Petersburg adındanki küçük bir kasabada geçiyor. Tom gerçekten ilginç, cesur ve oldukça zeki bir çocuk. Onunla beraber siz de eğleniyorsunuz, siz de gülüyorsunuz, siz de korkuyorsunuz. Yer yer Tom’un hınzırlıklarına ve zekasına şaşırıyorsunuz. Bu nasıl bir çocuk derken buluyorsunuz kendinizi ve Tom’a bakan Polly Teyze’nin yerinde olmadığınıza şükrediyorsunuz. Birçok macera atlatıyor bu genç adam, korkup da erkekliğinden belli edemiyor, içinden nasıl geliyorsa öyle davranıyor ve bir anda küçük kasabanın ve küçük sevgilisinin (ya da nişanlısının?) kahramanı hâline geliyor. Tom’un en sevdiğim yanlarından biri de, sevdiği kız ile oturabilmek için dayak yemeyi göze alacak kadar yiğit olmasıydı. Anne babaların da gülerek okuyacaklarına eminim.

kediler ve yazalar

Kitapta beni gülümseten cümleler:
“- Thomas Sawyer.
– O benim dayak adım. Uslu durduğumda herkes bana Tom der.”
“- Allah be Tom, işimiz bitik bizim. Dua edebilir misin sen?
– Bir denerim ama sen korkma. Bize bir şey yapmayacaklar. Allahım, ben şimdi yatıp uykuya…”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Tom Sawyer’in Serüvenleri – Mark Twain

Mark Twain’in unutulmaz başyapıtı Tom Sawyer’in Serüvenleri, 19’uncu yüzyıl Amerika’sında büyüyen iki arkadaşın başından geçenleri son derece keyifli, eğlenceli bir dille anlatıyor. 1876 yılında yazılmış olan bu roman, o günden beri bütün dünya çocuklarının döne döne okuduğu bir başucu kitabı oldu. Mississippi ırmağı kıyısında köhne bir kasabada doğup büyüyen Tom Sawyer’la iki kardeşine, anneleri babaları olmadığı için, teyzeleri Polly bakmaktadır. Tom, Tanrı korkusuyla yetiştirilmiş olsa da son derece haşarı bir çocuktur. Haylazdır ama kötülük yapmaz; tehlikelere, serüvenlere atılma fırsatını hiç kaçırmaz. Okula gitmemek için elinden geleni yapar ama açıkça yalan söylemez. Bütün çocuklar gibi acımasızdır ama bunun nedeni cahil olmasıdır. Cimri değildir ama eliaçıklığının da sınırları vardır. Cesurdur ama sağduyuludur aynı zamanda; zamanı gelince geri çekilmeyi bilir. Sözün kısası tam bir delikanlıdır Tom; ahlak değerleri ağır basan bir delikanlı. Tom Sawyer’i özel kılan olağanüstü zengin hayal gücüdür; her çocuğun fantastik hayalleri vardır ama Tom, kendi hayallerini gerçekleştirmeden bir türlü rahat etmez. Serüvenden serüvene koşar, başını sürekli derde sokar, ama öylesine sevimlidir ki, bir türlü kızamayız ona. Tom Sawyer, arkadaşı Huckleberry Finn, teyzesi Polly, kardeşleri ve kasaba halkı bu unutulmaz romanın unutulmaz kahramanları.

Dizi: Klasik Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 10, 11, 12+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Kitaplık Faresi

Menüye dön