Tolkien: Maker of Middle-earth – Catherine McIlwaine

Tolkien: Maker of Middle-earth ilk olarak Oxford’da Bodleian Kütüphanesi’nde karşıma çıkmıştı; resmen büyülenmiştim. Fiyatı da ağırlığı da beni korkutmuştu korkutmasına ama ille de istiyordum işte. Elbette bir çocuk gibi “bunu istiyorum, alacaksınız bana ne bana ne!” diye olay çıkartmadığımdan kitabı almadan oradan ayrıldık. Yılbaşı hediyesi olarak elime geçeceğini bilseydim bu kadar üzülmezdim sanırım.

Tolkien’ın daha önce görülmemiş fotoğraflarının yanı sıra Orta Dünya üzerine çeşitli notlarını ve haritalarını da barındırıyor bu kitap. Dokuz bölümden oluşan kitap Tolkien’ın çocukluğundan başlıyor ve Orta Dünya’nın nasıl ortaya çıktığını enfes bir şekilde anlatıyor. Elbette bu esnada Tolkien’ın bir profesör ve yazardan çok daha fazlası olduğunu öğreniyoruz.

Tolkien: Maker of Middle-earth - Catherine McIlwaine

Tolkien Orta Dünya’nın yarattığı diller için bir arkaplan olarak ortaya çıktığını belirtiyor. Aslında tüm amacı dillerine hayat vermek anlayacağınız. Üstüne bir de mükemmeliyetçi kişiliği eklenince ortaya haritalar, çeşitli çizimler, resimler, semboller ve daha nicesi ekleniyor. Orta Dünya diller için yaratılmış ve ince ince işlenmiş bir dünya. Büyülenmemek elde değil.

2018’de yapılan (ve benim ne yazık ki kaçırdığım) büyük Tolkien sergisi için ortaya çıkarılan bu kitap hem içeriği hem de baskı kalitesi ile uzun yıllar evimde bana eşlik edecek kitaplardan olacak. Arada sırada ilham almak için sayfaları karıştıracağım ve Tolkien’ın dehasına tekrar tekrar hayran kalacağım. Bu yazı tam bir güzelleme oldu; biliyorum. Ancak yine de kitabın ne kadar iyi olduğunu anlatamadığımı düşünüyorum. Siz en iyisi alın ve doya doya okuyun. Keyifle!

Tolkien: Maker of Middle-earth - Catherine McIlwaine

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Tolkien: Maker of Middle-earth – Catherine McIlwaine

The range of J. R. R. Tolkien’s talents is remarkable. Not only was he an accomplished linguist and philologist, as well as a scholar of Anglo-Saxon and medieval literature and Norse folklore, but also a skillful illustrator and storyteller. Drawing on these talents, he created a universe which is for many readers as real as the physical world they inhabit daily.

Tolkien: Maker of Middle-earth explores the huge creative endeavor behind Tolkien’s enduring popularity. Lavishly illustrated with three hundred images of his manuscripts, drawings, maps, and letters, the book traces the creative process behind his most famous literary works The Hobbit, The Lord of the Rings, and The Silmarillion and reproduces personal photographs and private papers, many of which have never been seen before in print.

Six essays introduce the reader to the person of J. R. R. Tolkien and to main themes in his life and work, including the influence of northern languages and legends on the creation of his own legendarium; his concept of “Faërie” as an enchanted literary realm; the central importance of his invented languages in his fantasy writing; his visual imagination and its emergence in his artwork; and the encouragement he derived from his close friend C. S. Lewis and their literary group the Inklings.

The book brings together the largest collection of original Tolkien material ever assembled in a single volume. Drawing on the extensive archives of the Tolkien collections at the Bodleian Libraries, Oxford, which stretch to more than five hundred boxes, and Marquette University, Milwaukee, as well as private collections, this hugely ambitious and exquisitely produced book draws together the worlds of J. R. R. Tolkien scholarly, literary, creative, and domestic offering a rich and detailed understanding and appreciation of this extraordinary author.

This landmark publication, produced on the occasion of a major exhibition at the Bodleian Libraries in Oxford in 2018 and at the Morgan Library in New York in 2019, is set to become a standard work in the literature on J. R. R. Tolkien. 

Menüye dön