Tokyo Ueno Station – Yu Miri

Tokyo Ueno Station, Japan Now adlı edebiyat etkinliğinde duyduğum bir kitap oldu. Yazarı Yu Miri’yi dinledikten sonra kitabı çok merak etmiştim çünkü Japonya hakkında duydularımızdan çok farklı şeyler anlatmıştı. Bu kitap da 2011’de yaşanan felaketten sonra Japonya’nın 2020 Olimpiyatları’na hazırlanmasına karşı yazılmış bir kitap.

Tokyo Ueno Station - Yu Miri

Tokyo Ueno Station Tokyo hakkında duymadıklarınız ve (ziyaret ettiyseniz) görmedikleriniz hakkında çok şey anlatan br kitap. Kazu adlı bir karakter üzerinden ülkenin belli bir dönemini sunuluyor okura. Kazu’nun geçmişe dönüp hayatına göz atmasını, çalışması gerektiği için kaçırdığı onca şeyi okuduktan sonra Tokyo’dan çıkıp kendi hayatınıza dönecek ve biraz kafa yoracaksınız.

Herkesin ilgisini çekecek bir kitap değil bu belki ama Japonya ile az çok ilginiz varsa çok hoşunuza gidebilir. Ayrıca karakterler hikayeden bağımsız hayli başarılı olduklarından karakter odaklı romanları sevenlere de önerebilirim. Keyifle!

Tokyo Ueno Station - Yu Miri

Tilted Axis Press’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Tokyo Ueno Station – Yu Miri

Kazu is dead. Born in Fukushima in 1933, the same year as the Emperor, his life is tied by a series of coincidences to the Imperial family and has been shaped at every turn by modern Japanese history. But his life story is also marked by bad luck, and now, in death, he is unable to rest easily, haunting the park near Ueno Station. It is here that Kazu’s life in Tokyo began and ended, having arrived there to work a labourer in the run up to the 1964 Tokyo Olympics before ending his days living in the vast homeless ‘villages’ in the park, traumatised by the destruction of the 2011 tsunami and enraged by the announcement of the 2020 Olympics.

As a work of post-tsunami literature and a protest against the 2020 Tokyo Olympics, this novel is of utmost importance to this moment, a powerful rebuke to the Imperial system and a sensitive, deeply felt depiction of the lives of Japan’s most vulnerable people.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön