Tok Karnına Dokuz Topak Köfte – Deniz Gürsoy

Tok Karnına Dokuz Topak Köfte her köfte severin ağzı sulanarak okuyacağı bir kitap. Hemen söyleyeyim de demedi demeyin! Deniz Gürsoy o güzelim anlatımıyla hem köftenin tarihine değiniyor hem de enfes köfte tarifleri veriyor. Ben et yemem diyenler de birbirinden güzel tarifler bulacak, köfteden kaçışınız yok anlayacağınız.

Tok Karnına Dokuz Topak Köfte - Deniz Gürsoy

Şu sıralar kırmızı ete biraz daha düşkünüm. Ben düşkünüm de cüzdanım aynı şeyi söylemiyor. O yüzden ben de kendimi köfteye verdim. Hem en sevdiğim yemek, hem de gerçekten bereketli. İçine koyulanlarla bir anda büyüyen, daha da tatlanan bu yemeği biraz daha geliştirmenin vakti gelmişti. Türkiye’de yemek kültürü o kadar gelişmiş ki Deniz Gürsoy bu kitaba ülkemizin çeşitli yerlerinden tam 303 köfte tarifi koyabilmiş. Eh bundan daha güzel bir köfte kitabı bulabileceğimi de sanmıyorum. Kitaplık Kedisi Instagram‘ında paylaştığım yazıyı burada da paylaşmak istiyorum son olarak. Keyifle tüketiniz efendim.

“Küçüklüğümden beri en sevdiğim yemek köftedir. Babaannemin bol karabiberli köftesini de annemin maydanozlu köftesini de hep çok sevdim. Büyüdükçe başka başka köfteleri de aynı iştahla hüplettim diyebilirim. Bunca yaşıma rağmen ne zaman ailemi ziyarete gitsem annemden hemen köfte isterim. Babam da boş durmaz yanına bulgur pilavı yapar, yeme de yanında yat! Eh durum böyle olunca bu kitabı okumam da kaçınılmazdı doğrusu! İştah açıcılardan fırında yapılanlara, peynirlisinden çeşitli sebzelisine kadar neredeyse her ilimizden 303 köfte tarifi var bu kitapta. Anlatımı çok hoş ve malzemeleri de çok kolay bulunur olduğundan hepsini yapası geliyor insanın.”

Tok Karnına Dokuz Topak Köfte - Deniz Gürsoy

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Tok Karnına Dokuz Topak Köfte – Deniz Gürsoy

“Benim köfteye aşkım, çocukken Tom Braks okuyarak gelişti. Çizgi roman kahramanı Tom Braks’ın iki arkadaşı vardı, Tonton ve Baron. Tonton, köfte yemek konusunu âdeta bir saplantı haline getirmişti. Kızdığında ya da köşeye sıkıştığında, “Hay bin kokmuş köfte” ya da “Dünyadaki bütün köfteler aşkına” gibi sözler sarfederdi. O, bu sözlerini bir macerada beş kez tekrar ettiğinde karnım acıkır ve canım köfte isterdi. Annem ekmek arası kuru köfteleriyle imdadıma yetişirdi…”

25 iştah açıcı soğuk köfte, 18 iştah açıcı sıcak köfte, 21 köfteli çorba, 38 ızgara köfte, 77 kızartma köfte, 23 haşlama köfte, 39 fırın köfte, 62 tencere köfte tarifi, iyi köfte yapmanın püf noktaları, önde gelen köfteciler ve köfte tariflerinin illere göre dağılımı…

Mutfak kültürümüzün, şatafattan uzak, sade görünümüyle alçak gönüllü temel direği köfteyle ilgili bilmek istediğiniz her şey, tam 303 çeşit köfte tarifiyle birlikte tek kitapta toplandı: Tok Karnına Dokuz Topak Köfte.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön