Tipping the Velvet – Sarah Waters

Tipping the Velvet Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2021’in LGBTQ+ bir yazarın maddesi için seçtiğim kitaptı. Bu zamana kadar Sarah Waters hakkında o kadar çok iyi şey duydum ve okudum ki bu kitabına hayran kalacağımdan şüphem yoktu. Koreli yönetmen Park Chan-wook yazarın Fingersmith adlı kitabından esinlenerek The Handmaiden adlı başyapıtı ortaya çıkardığında hemen gidip Tipping the Velvet’ı aldım. Ancak yazarın bu ilk kitabını ne yarım bırakmak istedim ne de oturup saatlerce okumak.

Tipping the Velvet - Sarah Waters

Tipping the Velvet, 1890larda geçiyor ve Nancy adlı genç bir kızın hayatını anlatıyor. Küçük bir deniz kasabası olan Whitstable’daki sakin hayatından ayrılıp Londra’da hiç beklemediği kadar çalkantılı bir hayata başlıyor Nancy. Çünkü Whistable’a konuk gelen, erkek kılığında şarkı söyleyen Kitty Butler’a aşık oluyor. Bundan sonra da Viktorya dönemi Londrasında lezbiyen olmanın nasıl bir şey olduğuna tanık oluyoruz. Ancak elbette Nancy’nin büyüme hikayesi ve beraberinde getirdiği onca tuhaf olay ve karakteri de okuyoruz.

Sarah Waters doktorasını Viktorya dönemi İngilteresinde eşcinsel hayat ve pornografi üzerine yaptığından kitapta yer alanlar hayli detaylı ve eğiticiydi. Viktorya döneminde Londra’da bir lezbiyen bar olabileceği ve adının da The Man in the Boat olabileceği hiç aklıma gelmezdi. Yazar kitabın adını da doktora araştırmasını yazarken bulmuş. (Bunların anlamını bir zahmet aratıverin.)

Kitap neredeyse 500 sayfa ancak bana çok daha uzun geldi. Dediğim gibi, kitabı ne yarım bırakabildim ne de oturup saatlerce okumak istedim. Nihayet bittiğinde de kitabın sonu beni hayal kırıklığına uğrattı. Neredeyse 500 sayfa boyunca çığ gibi büyüyen tüm o olaylar bir öğleden sonrasında çözüldü sanki. Yine de kitabı bırakmamak için bir sebep buldum ve tekrar bir Sarah Waters kitabı okumak için bir sebep bulacağıma da eminim. Size de en kısa zamanda bir LGBTQ+ birey yazarı okumanızı öneririm. Keyifle!

Not: Waters’ın bu kitabı dilimize çevrilmemiş. (Hangi aslan yürek göze alacak, merakla bekliyorum.) Ancak yazarın diğer kitapları dilimizce mevcut.

Little, Brown’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Tipping the Velvet – Sarah Waters

Piercing the shadows of the naked stage was a single shaft of rosy limelight, and in the centre of this was a girl: the most marvellous girl – I knew it at once! – that I had ever seen.

‘Erotic and absorbing . . . Written with startling power’ New York Times Book Review

Nan King, an oyster girl, is captivated by the music hall phenomenon Kitty Butler, a male impersonator extraordinaire treading the boards in Canterbury. Through a friend at the box office, Nan manages to visit all her shows and finally meet her heroine. Soon after, she becomes Kitty’s dresser and the two head for the bright lights of Leicester Square where they begin a glittering career as music-hall stars in an all-singing and dancing double act. At the same time, behind closed doors, they admit their attraction to each other and their affair begins.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2021 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2021 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. 2021 kitaplarla mutlu olacağımız ve edebiyatın nimetlerinden faydalananacağımız bir yıl olsun!

Bu kitap Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap‘tan biri.

Menüye dön