Three Apples Fell from the Sky – Narine Abgaryan

Three Apples Fell from the Sky Ermeni kökenli Rus yazar Narine Abgaryan’ın 2015’te yazdığı büyülü gerçekçilik tarzını akıllıca kullanan bir kitap. Ana karakterinin adının Anatolia (Anadolu) olduğunu görünce kitabı hiç düşünmeden alıp okumak istemiştim, iyi de etmişim. Ermenistan’ın uzak bir dağ köyünde geçen Three Apples Fell from the Sky (Gökten Üç Elma Düştü) ilginç karakterleri ile akılda kalacak romanlardan.

Three Apples Fell from the Sky Maran isminde kurgu bir köyde geçiyor. Elli sekiz yaşındaki Anatolia ölümcül bir hastalığa yakalandığını ve çok yakın zamanda öleceğini düşünüyor. Evini temizliyor, hayvanların yemini veriyor, mezarında giyeceği kıyafetini dolabından çıkarıyor ve ölmek üzere uykuya dalıyor. Ancak ölmüyor, hastalığının ne olduğunu da bir türlü anlamıyor. Böyle başlıyor Three Apples Fell from the Sky. Kitabın daha ilk başından ne kadar ilginç olacağı ve Maran köyündeki karakterlerin başından geçeceklerin keyifle okunacağı belli oluyor.

Three Apples Fell from the Sky - Narine Abgaryan

Three Apples Fell from the Sky medeniyetten uzak, küçük bir köyde yaşamanın nasıl olduğunu gözler önüne seriyor. İster istemez birbirine çok yakın ilişkiler içindeki köylüler, bitmek bilmeyen dedikodular ve yapılacak işler, paylaşılan yemekler, kaybedilenler ve kazanılanlar var Three Apples Fell from the Sky’da. Ve tüm bunların ortasında köyün en dik başlı iki karakterinin bir araya gelmesi ve sonrasında yaşananların tüm köyün odağına girmesini okuyoruz.

Three Apples Fell from the Sky uzun yıllar boyunca savaş, salgın hastalık ve kıtlıktan etkilenmiş; gençlerini türlü yollarla kaybettiği için birkaç yaşlı sakini ile ismini koruyan Maran Köyü’nün hikayesini anlatıyor. Ve elbette birbirinden renkli onca karakterin hikayesini de çok ayarında bir şekilde büyülü gerçekçiliği kullanarak aktarıyor okura. Neredeyse efsaneleşmiş halk masalları tadında bir roman okumak isterseniz kaçırmayın derim. Keyifle!

Oneworld Publications’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Three Apples Fell from the Sky – Narine Abgaryan

An unforgettable story of friendship and feuds in a remote Armenian mountain village

In an isolated village high in the Armenian mountains, a close-knit community bickers, gossips and laughs. Their only connection to the outside world is an ancient telegraph wire and a perilous mountain road that even goats struggle to navigate.

As they go about their daily lives – harvesting crops, making baklava, tidying houses – the villagers sustain one another through good times and bad. But sometimes all it takes is a spark of romance to turn life on its head, and a plot to bring two of Maran’s most stubbornly single residents together soon gives the village something new to gossip about…

Three Apples Fell from the Sky is an enchanting fable that brilliantly captures the idiosyncrasy of a small community. Sparkling with sumptuous imagery and warm humour, this is a vibrant tale of resilience, bravery and the miracle of everyday friendship. 

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2021 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2021 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. 2021 kitaplarla mutlu olacağımız ve edebiyatın nimetlerinden faydalananacağımız bir yıl olsun!

Menüye dön