Thomas Hardy – Çılgın Kalabalıktan Uzak

Thomas Hardy’nin Çılgın Kalabalıktan Uzak adlı romanı yıllardır okumak istediğim ama bir türlü elime alamadığım klasiklerden olmuştu. CAN’la Bir Sene projesi ile nihayet okuyabildim. İyi ki bu projeye başlamışım yoksa bunca harika kitaptan belki de haberim bile olmayacaktı. Çılgın Kalabalıktan Uzak tüm karakterleri ile hayatınıza girecek ve uzunca bir süre çıkmayacak.

Thomas Hardy Çılgın kalabalıktan uzak

Thomas Hardy’nin daha önce Tess adlı kitabını okumuş ve hayli etkilemiştim. Çılgın Kalabalıktan Uzak da konusu ve karakterleri ile Tess’den geri kalmadı. Kitaptaki pastoral arkaplan, ayrıntılardaki özen, insan doğasının tüm çarpıklığı ve olağandışılığıyla ele alınışı Hardy’i eşi benzeri olmayan bir yazar yapıyor. Elbette roman boyunca insanı yerden yere atacak kadar hüzünlendiren bir aşk da var ortada. Güçlü, güzel bir kadın ve ona aşık üç adam. Bu üç adamın farklılıkları, kadının bakış açısı ve aşk yüzünden gelişen olaylar sizi sürükleyip götürecek. Her aşkın kendine özgü özellikleri ise yeniden içinize işleyecek ve yine şaşıracaksınız. Yakın zamanda filmi de geleceğinden bir an önce okuyun derim. En azından klasikleri filmi izlemeden önce okumak inanın çok daha iyi oluyor. Thomas Hardy ise bulabileceğiniz en klasik klasiklerden. Keyifle!

Çılgın Kalabalıktan Uzak - Thomas Hardy

Tanıtım Yazısı;

İngiliz edebiyatının Zolası sayılan Thomas Hardy (1840-1928), edebiyattaki asıl ününe Çılgın Kalabalıktan Uzak adlı eseriyle kavuşmuştur.

İnsan ve doğa eksenli yazınsal anlayışında köy yaşantısı, ruh çözümlemeleri, kişilik çatışmaları gibi temalar önemli yer tutar. Eserlerinde ‘insan’ kendisiyle sürekli bir savaş halindedir ve bu durumun unsurlarını akıl, bilinç, duygu karmaşaları oluşturur.

Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Thomas Hardy – Çılgın Kalabalıktan Uzak

Bu kitapla ne içilir: Elma şarabı
Bu kitapla ne dinlenir: Şahane bir İngiliz dinlemek gerek; Handel  

Bu kitap ilk önce Can’la Bir Sene‘de yayımlanmıştır.

Menüye dön