There’s No Such Thing as an Easy Job – Kikuko Tsumura

There’s No Such Thing as an Easy Job bol ödüllü yazar Kikuko Tsumura’nın okuduğum ilk kitabı oldu. Beklentilerimin hayli dışında ve oldukça tuhaf bir kitap olmasına rağmen severek okudum bu romanı.

Bu farklı kitap otuzlarında bir kadının birbirinden farklı işlerdeki anılarını anlatıyor. Bir yandan Japonya’daki işlerin ne kadar ilginç olduğuna şahit olurken bir yandan da çalışmak ve iş üzerine düşüneceksiniz. Bir de tabi kitabı farklı bir yere koyan konu var; ne olursa olsun hayattaki anlam arayışımızın hiç bitmemesi ve her yerde insan ilişkilerine duyduğumuz ihtiyaç.

There's No Such Thing as an Easy Job - Kikuko Tsumura

Japon edebiyatı ve kültürü meraklılarının çok severek okuyacağını düşündüğüm bir kitap bu. Öneririm. Keyifle!

Bloomsbury Publishing’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: There’s No Such Thing as an Easy Job – Kikuko Tsumura

Convenience Store Woman meets My Year of Rest and Relaxation in this strange, compelling, darkly funny tale of one woman’s search for meaning in the modern workplace.

A young woman walks into an employment agency and requests a job that has the following traits: it is close to her home, and it requires no reading, no writing – and ideally, very little thinking.

She is sent to a nondescript office building where she is tasked with watching the hidden-camera feed of an author suspected of storing contraband goods. But observing someone for hours on end can be so inconvenient and tiresome. How will she stay awake? When can she take delivery of her favourite brand of tea? And, perhaps more importantly – how did she find herself in this situation in the first place?

As she moves from job to job, writing bus adverts for shops that mysteriously disappear, and composing advice for rice cracker wrappers that generate thousands of devoted followers, it becomes increasingly apparent that she’s not searching for the easiest job at all, but something altogether more meaningful…

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön