The Year of Magical Thinking – Joan Didion

The Year of Magical Thinking Joan Didion’un Mavi Geceler‘den sonra okuduğum ikinci kitabı oldu. Bir süre önce Joan Didion: The Center Will Not Hold adlı belgeseli izlemiş ve Didion’a bir kez daha hayran kalmıştım. Tanımazsanız eksik kalacağınız bir insan var karşınızda.

The Year of Magical Thinking - Joan Didion

The Year of Magical Thinking Didion’un eşini kaybettikten sonra yazdığı, insanın kalbini kıran ve çokça korkutan bir kitap. Hayatınızda önem verdiğiniz bir partneriniz varsa ve uzun zamandır birlikteyseniz bu kitabı biraz daha zor okuyacaksınız demektir. Ben kitabı herkes uyuduktan sonra, gecenin o mis gibi sessizliğinde okudum. Bazen yanımda yatan eşime bakıp şükrettim, bazen ağladım, çoğu zaman da kitabı bırakıp düşündüm. Sevdiklerimi kaybetme düşüncesinden uzaklaşmak için zihnime türlü oyunlar oynattıktan sonra Didion’un ne kadar iyi bir yazar olduğuna kafa yordum.

Okuyun Didion’u, asla pişman olmayacaksınız. Keyifle!

The Year of Magical Thinking - Joan Didion

HarperCollins Publishers’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Year of Magical Thinking – Joan Didion

From one of America’s iconic writers, a portrait of a marriage and a life – in good times and bad – that will speak to anyone who has ever loved a husband or wife or child. A stunning book of electric honesty and passion. Several days before Christmas 2003, John Gregory Dunne and Joan Didion saw their only daughter, Quintana, fall ill. At first they thought it was flu, then pneumonia, then complete sceptic shock. She was put into an induced coma and placed on life support. Days later – the night before New Year’s Eve –the Dunnes were just sitting down to dinner after visiting the hospital when John suffered a massive and fatal coronary. In a second, this close, symbiotic partnership of 40 years was over. Four weeks later, their daughter pulled through. Two months after that, arriving at LA airport, she collapsed and underwent six hours of brain surgery at UCLA Medical Centre to relieve a massive hematoma. This powerful book is Didion’s ‘attempt to make sense of the weeks and then months that cut loose any fixed idea I ever had about death, about illness … about marriage and children and memory … about the shallowness of sanity, about life itself’. The result is an exploration of an intensely personal yet universal experience: a portrait of a marriage, and a life, in good times and bad.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön