The Wind That Lays Waste – Selva Almada

The Wind That Lays Waste Arjantinli yazar Selva Almada’nın merakla okuduğum bir kitabı oldu. Konusu ya da karakterleri hiç ilgimi çekmemişti en başta ancak okudukça hikayenin içinde kayboldum. Birkaç günde insanın hayatı nasıl değişir çok güzel anlatıyor.

The Wind That Lays Waste - Selva Almada

Rahip Pearson ve kızı Leni, arabaları bozulduğunda Arjantin’in kırsalında İncil’in mesajını yayma peşindedir. Tanrı’nın alameti olarak araba bozulur ve kendilerini kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde, tamirci Gringo Brauer ve oğlu Tapioca’nın yanında bulurlar. Arabaları tamir edilene kadar bu dörtlü birbirini tanıyacak ve dayanılmaz sıcağa birlikte göğüs gerecektir. Ancak fırtına sinsince yaklaşırken, bu dörtünün hayatı da onulmaz şekilde değişmek üzeredir.

Kısacık bir zamanda, küçücük bir yerde yaşananları böylesi sürükleyici bir şekilde anlatabilmek her yazarın hakkı değil diye düşünüyorum. Mutlaka göz atın derim.

Charco Press’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Wind That Lays Waste – Selva Almada

The Wind That Lays Waste begins in the great pause before a storm. Reverend Pearson is evangelizing across the Argentinian countryside with Leni, his teenage daughter, when their car breaks down. This act of God – or fate – leads them to the home of an aging mechanic called Gringo Brauer and his young boy named Tapioca.

As a long day passes, curiosity and intrigue transform into an unexpected intimacy between four people: one man who believes deeply in God, morality, and his own righteousness, and another whose life experiences have only entrenched his moral relativism and mild apathy; a quietly earnest and idealistic mechanic’s assistant, and a restless, sceptical preacher’s daughter. As tensions between these characters ebb and flow, beliefs are questioned and allegiances are tested, until finally the growing storm breaks over the plains.

Selva Almada’s exquisitely crafted début, with its limpid and confident prose, is profound and poetic, a tactile experience of arid landscapes, heat, squat trees, broken cars, sweat-stained shirts, and ruined lives. The Wind That Lays Waste is a philosophical, beautiful, and powerfully distinctive novel that marks the arrival in English of an author whose talent and poise are undeniable.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön