The Travelling Cat Chronicles – Hiro Arikawa

The Travelling Cat Chronicles kitap kulübümün Eylül ayı için seçtiği bir kitap olmuş. Açıkçası kulüpteki birbirinden ilginç hatunun Japon edebiyatına hiç meraklı olmadığı ve hatta çok uzak olduğu için bu kitabın seçilmesine şaşırmadım değil. Sanıyorum ağustos ayının burada çok sıcak geçmesi herkesi şaşırttı. Bense gereğinden fazla sevindim. Kitap beklediğim kadar efsanevi değilse de çok hoş bir kitaptı.

The Travelling Cat Chronicles Satoru ve ölümden kurtardığı kedisi Nana’nın hikayesini anlatıyor. Bu müthiş ikili birbirilerini daha iyi tanıyacakları ve beklentisizce sevip, sevilecekleri bir yolculuğa çıkıyorlar. Bu yolculuklarda Satoru’nun geçmişine de gidip, çocukken ve gençliğinde yaşadıkları olayları da okuyoruz. Yüzeysel bakınca bir adam ve kedisi arasındaki sevgiyi anlatan bir kitap bu ancak derinlerde çok daha fazlası yatıyor. Çok az da olsa pek hoşlanmadığım genç yetişkin türüne benzettim yer yer kitabı ancak konunun başka bir şekilde ele alınmasıyla büyüsünün de yok olacağını düşünmedim değil. Yediden yetmişe herkesin okuyabileceği ve tatlı anılarla hatırlayacağı bir kitap bu. Ben ayrıca Japonya ve Japonlar hakkında daha çok şey öğrenebildiğim için ayrı bir sevdim kitabı. Dilimize henüz çevrilmemiş ama kısa zamanda piyasaya çıkar diye düşünüyorum. Keyifle!

The Travelling Cat Chronicles - Hiro Arikawa
Filmden bir kare.

Doubleday’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Travelling Cat Chronicles – Hiro Arikawa

Nana, a cat, is devoted to Satoru, his owner. So when Satoru decides to go on a roadtrip one day to find him a new home, Nana is perplexed. They visit Satoru’s old friends from his school days and early youth. His friends may have untidy emotional lives but they are all animal lovers, and they also wonder why Satoru is trying to give his beloved cat away. Until the day Nana suddenly understands a long-held secret about his much-loved owner, and his heart begins to break. Narrated in turns by Nana and by his owner, this funny, uplifting, heartrending story of a cat is nothing if not profoundly human.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön