The Summer Book – Tove Jansson

The Summer Book, dünyaca ünlü çocuk kitapları yazarı ve illüstratör Tove Jansson’un okuduğum ilk kitabı oldu. Hem ismine hem kapağına hem de yazarın ününe güvenip aldığım bu kitap, bana ne yaz aylarını özletti ne de güneşi. Sadece bu yüzden bir kitaptan elbette soğunmaz ve kitabı incelemeden bu tür beklentilerle bu kitabı okumaya başlamam tamamen benim hatam, kabul ediyorum. Ancak beklenmedik olan şey, kitabı okumaya başlar başlamaz çocuk istemediğimi -tekrar- çok net anlamam oldu.

The Summer Book, Finlandiya’da küçük bir adada geçiyor. Altı yaşında bir kız çocuğu ve büyükannesi arasındaki gelgitli ilişkiyi anlatan kitap, bir yandan da adadaki hayatı canladırıyor okurun gözünde. Ne yazık ki Kuzey’de hava sıcak sever insanlar için pek sevimli olmadığından yaza dair çok az şey görüyoruz. Ancak kopan fırtınalar, gelen ilginç misafirler ve kedilerle hayat biraz canlanabiliyor. Genelde torun ve büyükanne arasındaki ilişkiler beni hep duygulandırır ama bu kitapta bırakın duygulanmayı, çocuklar hakkında bir kelime bile okumak istemezken buldum kendimi. Ne ada, ne büyükanne ne de Finlandiya hakkında daha fazlasını öğrenme çabam bir işe yaramadı. Kitabı ne yazık ki zorla okudum. Yazarın çocuk kitaplarının hayranı çok, o yüzden onları okumayı planlıyorum ancak bundan sonra yetişkinler için yazdığı bir kitabı okuyacağımı hiç sanmıyorum. Siz okudunuz mu?

The Summer Book - Tove Jansson

Sort of Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Summer Book – Tove Jansson

An elderly artist and her six-year-old grand-daughter while away a summer together on a tiny island in the gulf of Finland. As the two learn to adjust to each other’s fears, whims and yearnings, a fierce yet understated love emerges – one that encompasses not only the summer inhabitants but the very island itself.

 Written in a clear, unsentimental style, full of brusque humour, and wisdom, The Summer Book is a profoundly life-affirming story. Tove Jansson captured much of her own life and spirit in the book, which was her favourite of her adult novels. This new edition, with a Foreword by Esther Freud, sees the return of a European literary gem – fresh, authentic and deeply humane.

New and beautifully presented edition of a Scandinavian literary classic by Finland’s most translated author should appeal to all ages dissolving boundaries between fiction, biography and travel.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2018 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2018 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım; hayatımıza yenilikler katacak yazarları ve kitapları birlikte keşfedelim!

Menüye dön