The Storm Sister – Lucinda Riley

Yedi Kız Kardeş serisinin ikinci kitabı The Storm Sister’ı okudum nihayet. The Storm Sister Ally’nin hikayesinin anlatıyor. Yunan Adaları’nda başlayan hikaye tam da sevdiğim gibi ilerledikten sonra tamamen yön değiştiriyor. Ve Ally ailesini bulmaya nihayet karar veriyor. Kendisine kalan ipuçları ile gittiği ülkede ailesiyle ilgili gerçekleri öğrenirken savaş yüzünden değişen savaşları da keşfediyor. Sadece ailesini keşfetmekle kalmayıp bir de yeni kardeş ediniyor.

The Storm Sister

Her ay bir kitabını okumaya karar verdiğim serinin ikinci kitabı, ne yazık ki ilk kitap kadar mutlu edemedi beni. Bunun en büyük sebebi de hikayenin çoğunun geçtiği ülke ile hiç ilgimin olmaması. Ve yazarın bazı bölümleri uzattıkça uzatması. Kitaptan iki yüz sayfa eksilse çok daha akıcı bir hikaye çıkabilirmiş ortaya.

Yine de Grieg ve Ibsen hakkında öğrendiklerim yanıma kar kaldı diyebilirim. Umarım bir sonraki kitapta biraz daha derli toplu bir hikaye çıkar karşıma. Aksi halde sayfaları okumadan geçmeyi, fazlaca hızlı bir okuma yapmayı planlıyorum. İlle de okuyacağım çünkü yazarın sonunda konuyu mitolojiye nasıl bağlayacağını merak ediyorum. Ah şu merak!

Serideki diğer kitaplar:

1- Yedi Kız Kardeş
2- The Storm Sister
3- The Shadow Sister
4- The Pearl Sister
5- The Moon Sister

Pan MacMillan’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Storm Sister – Lucinda Riley

Following the bestselling The Seven Sisters, The Storm Sister is the second book in Lucinda Riley’s spellbinding series based loosely on the mythology surrounding the famous star constellation.

Ally D’Apliese is about to compete in one of the world’s most perilous yacht races, when she hears the news of her adoptive father’s sudden, mysterious death. Rushing back to meet her five sisters at their family home, she discovers that her father – an elusive billionaire affectionately known to his daughters as Pa Salt – has left each of them a tantalizing clue to their true heritage.

Ally has also recently embarked on a deeply passionate love affair that will change her destiny forever. But with her life now turned upside down, Ally decides to leave the open seas and follow the trail that her father left her, which leads her to the icy beauty of Norway . . .

There, Ally begins to discover her roots – and how her story is inextricably bound to that of a young unknown singer, Anna Landvik, who lived there over a hundred years before, and sang in the first performance of Grieg’s iconic music set to Ibsen’s play ‘Peer Gynt’. As Ally learns more about Anna, she also begins to question who her father, Pa Salt, really was. And why is the seventh sister missing?

Menüye dön