The Sea – John Banville

John Banville - The Sea

John Banville 1945 doğumlu İrlandalı bir yazar. The Sea adllı kitabı ise yazarın on sekizinci kitabı. Birkaç hafta önce kitap kulübümle gerçekleştirdiğimiz buluşmada 2012’de neler okuyacağımızı hep birlikte seçmiştik. Ocak ayı kitabımız da John Banville’in The Sea adlı kitabı oldu. Man Booker Prize (2005), Bord Gáis Energy Irish Book Award for Hughes & Hughes Irish Novel of the Year (2006) gibi ödüller ödüller aldığından ve kimse John Banville okumadığından kaçırmayalım demiştik. Ancak her kitapta olduğu gibi kitap kulübü insanları arasında yine fikir ayrılıkları ve farklı sesler yükseldi bu kitapta da.

John Banville ve hissettirdikleri

Bazılarımız kitabı orijinal dilinde bazıları da türkçe de okudu. Eminim arada çok fark vardır. Böyle diyorum ben ingilizcesini okurken, sanki uyuşturucu bir şeyler almışım da bu okuduklarım bir rüyaymış gibi hissettim. Hatta yüksek ateşi varken insanlar hayal görürmüş ya, işte tam da o tür hissiyatlar içindeyim. Kitapta bazı bölümleri çok net hatırlarken diğer bölümleri katiyen hatırlamıyorum. Bölük pörçük bir hikaye var aklımda.

John Banville

Kitap hakkında bu tür değişik düşüncelere sahipken, neredeyse en çok alıntı yaptığım kitabın da bu olması içimde inanılmaz çelişkilere yol açtı tabi. John Banville’in dili harika en başta, tam bir edebi eser dedirtiyor insana. Sonra gözlemlerine, saptamalarına, yarattığı karakterlere hayran kalıyorsunuz. Ancak neden kitabı böyle okudum, o arada bende ne koptu hiçbir fikrim yok. Okuyacaksanız eğer türkçesini okuyun derim. Zaten minicik bir kitap, hemen bitecektir. Keyifle!

“The past beats inside me like a second heart.”
― John Banville, The Sea

Ülkemizde Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: John Banville – Deniz

Max Morden orta yaşlı bir sanat tarihçisi. Kısa süre önce kanserden kaybettiği karısının yasını tutmak, anılarını canlandırmak, yalnızlığını unutmak için çocukluk yazlarını geçirdiği bir kıyı kasabasına gider. Burası yeniyetmeliğinin ilk cinsel dürtülerini yaşadığı, ilk fantezilerini kurduğu yerdir. Max, çocukluğunun anıları ile evlilik yaşamlarının anılarını paralel bir gelişme içinde hatırlar, yaşar, bize aktarır. Bu karmaşık öyküler arasında Max’ı kimi zaman av, kimi zaman avcı; kimi kuzu, kimi de kurt olarak görürüz. İrlanda dil ustalarının en ünlüleri olan Sheridan, Wilde, Shaw, Joyce, Beckett’in arasında John Banville de haklı olarak yerini alıyor. Man Booker Ödülü’nü kazanan Deniz’i, jüri üyeleri, “Zamanımızın en büyük edebî üslûpçularından, bu oyunun doruktaki ustalarından birinin yapıtı,” olarak tanımlıyorlar. Kederi, anıları, aşkı bir araya getiren Deniz, her satırından zevk alınarak okunan bir roman.

Menüye dön