The Restaurant of Love Regained – Ito Ogawa

The Restaurant of Love Regained Ito Ogawa‘nın okuduğum ilk kitabı oldu. Uzun zamandır böylesine hafif ve keyifli bir kitap okumamıştım. Aslında son dönemde hayli güzel kitaplar okuyorum ama bu kitap genelde tercih etmediğim biraz daha “kolay okunan” kitaplardan. Ne kadar özlemişim ve ne kadar iyi geldi bana anlatamam! Arada sırada hepimzin böylesi kitaplara ihtiyacı oluyor sanırım.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elif (@elifthereader) on

The Restaurant of Love Regained Rinko’nun hikayesini anlatıyor. Rinko yarı zamanlı çalıştığı Türk restoranından eve döndüğünde Hintli erkek arkadaşının paspas dahil her şeyi alıp kaçtığına tanık oluyor. Yıllarca biriktirdiği para bir yana ailesinden ona yadigar kalan tüm eşyaların da gitmiş olduğunu görüyor. Küçük bir turşu kavanozu hariç. Kavanozunu alıp cebindeki son parayla on beş yaşındayken terk ettiği köyüne, annesinin yanına geri dönüyor. Tüm amacı annesinin kuma gömerek sakladığı parayı alıp kaçmak olsa da, sonunda bu küçük köyde bir restoran açıyor. Rinko’nun annesi ile ilişkisi ve aslında Rinko’nun annesi başlı başına bir olay. Bir de kitap boyunca o kadar hoş yemekler yapıp tarifler veriyor ki ağzınız sulanabilir. Tokken okumaya bakın derim. Keyifle!

The Restaurant of Love Regained - Ito Ogawa

The Restaurant of Love Regained Türkiye’de nerede satılıyor hiçbir fikrim yok ama yine de tanıtım yazısını iliştirmek istedim.

Returning home from work, Rinko is shocked to find that her flat is totally empty. Gone are her TV set, fridge and furniture, gone are all her kitchen tools, including the old Meiji mortar she has inherited from her grandmother and the Le Creuset casserole she has bought with her first salary. Gone, above all, is her Indian boyfriend, the maitre d’ of the restaurant next door to the one she works in. She has no choice but to go back to her native village and her mother, on which she turned her back ten years ago as a fifteen-year-old girl. There she decides to open a very special restaurant, one that serves food for only one couple every day, according to their personal tastes and wishes. A concubine rediscovers her love for life, a girl is able to conquer the heart of her lover, a surly man is transformed into a loveable gentleman – all this happens at the Katatsumuri, the magic restaurant whose delicate food can heal any heartache and help its customers find love again.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön