The Refugees’ Daughter – Takuji Ichikawa

The Refugees’ Daughter Takuji Ichikawa’dan okuduğum ilk kitap oldu. Bir oturuşta soluksuz okuduğum kitap, topluma ve çocuklara bambaşka gözlerle bakmamı sağladı. Yetişkinler masumiyetlerini kaybedip tüm dünyayı koca bir cehenneme çevirdiğinde umudumuzu kimlerde aramalıyız? Bu sorunun cevabını net bir şekilde veriyor bu kitap.

The Refugees’ Daughter - Takuji Ichikawa

The Refugees’ Daughter insanı daha ilk sayfalarda hüzne boğan ve geren bir distopyada geçiyor. Dünya, artık geridönülemez biçimde yaralanmış ve yokoluşun eşiğindedir. İnsanlar su ve yiyecek birbirini öldürürken, gücü elinde tutanlar tüm dünya onlarınmışçasına hareket etmekte ve dolayısıyla insanlığı yok etmektedir. Ancak tüm bunların ortasında bazı çocuklar “diğer taraftan” bir işaret almaktadır. Seçili ailelerin diğer tarafa yaptıkları yolculuk tehlikeli olsa da bu dünyada artık onlar için hiçbir şey kalmamıştır.

Bilinmezliğe sadece birtakım işaretlerle gittiklerinde bu insanlar nelerle karşılaşacak? Yeni bir dünya ve yeni bir düzen varsa, bu düzen nasıl en iyi halde ayakta kalacak? Elbette hep en masum olanlarla.

Red Circle’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Refugees’ Daughter – Takuji Ichikawa

In a society rife with conflict and a world on the edge of extinction, who should we turn to for answers: society’s strongest or weakest? This is the question Takuji Ichikawa, one of Japan’s most imaginative and unusual authors, poses in The Refugees’ Daughter, a magical modern parable for our troubled times. Through this terrifying and dreamlike dystopia, a young girl is amongst those fleeing their homes and seeking safety. From Ichikawa, a Japanese author whose books sell in the millions comes a thought-provoking piece which addresses themes of humanity, responsibility and the need to have a place to call home. Exploring power, patriarchy, strength and freedom, this vision of a frighteningly familiar world asks vital questions. Translated by Emily Balistrieri, The Refugees’ Daughter is a powerful, poignant and utterly relevant tale that will resound in the minds of everyone who has ever searched for hope.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön