The Red Notebook – Antoine Laurain

The Red Notebook, kitap kulübümün gerçekten çok ağır kitaplardan sonra seçtiği, hafif mi hafif, hayli sevimli bir kitap oldu. Antoine Laurain’i ne yazık ki daha önce hiç duymamıştım ancak yazar ülkesi Fransa’da ve çevrildiği ülkelerde belirli bir popülariteye sahip. Dilimize de çevrilirse, okurların çok severek okuyacağını düşünüyorum.

The Red Notebook, hakkında bir şeyler öğrendikçe sevmeden edemeyeceğiniz bir kitapçı olan Laurent ve gizemine en az Laurent kadar kapılıp hakkında her şeyi öğrenmek isteyeceğiniz ancak ne yazık ki komada olan bir kadın Lauren’dan bahsediyor.  Laurent bir sabah kitap dükkanına giderken yolda bir kenara atılmış çok güzel bir çanta görüyor. Çantayı biraz kurcaladıktan sonra bunun muhtemelen çalındığını düşünüp polise götürüyor ancak polislerin pek bir yardımı dokunmayınca çantayı sahibine kendisi teslim etmeye karar veriyor. Ancak milyonların yaşadığı bir şehir olan Paris’te, içinde hiçbir kimlik bulunmayan bu çantanın sahibini nasıl bulacağını kestiremiyor elbette. Çantanın içindekilere göz gezdirdikçe ve özellikle kırmızı defterin içindekileri okudukça, çantanın sahibinin müthiş bir insan olduğunu düşünmeden edemiyor. Başından sonuna keyifle okuduğum bir kitap oldu bu. Sayesinde hayli değişik bir parfüm, bir sürü yeni yazar ve farklı bir Paris tanıdım. Umarım en kısa zamanda dilimize çevrilir de okursunuz ancak dil bilenlerin Fransızca ya da İngilizce (ya da çevrildiği herhangi bir dilde) çevirilerine bir göz atmasını öneririm. Keyifle!

The Red Notebook - Antoine Laurain

Gallic Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Red Notebook – Antoine Laurain

Heroic bookseller Laurent Letellier comes across an abandoned handbag on a Parisian street. There’s nothing in the bag to indicate who it belongs to, although there’s all sorts of other things in it. Laurent feels a strong impulse to find the owner and tries to puzzle together who she might be from the contents of the bag. Especially a red notebook with her jottings, which really makes him want to meet her. Without even a name to go on, and only a few of her possessions to help him, how is he to find one woman in a city of millions?

The Red Notebook has already been sold in twelve different languages. French TV is making a film of The President’s Hat and the movie rights of The Red Notebook have been sold to UGC.

Antoine Laurain was born in Paris. He is the author of five novels, including The President’s Hat.

Menüye dön