The President’s Hat – Antoine Laurain

The President’s Hat daha önce The Red Notebook (dilimize Kırmızı Defterli Kadın olarak çevrilmiş) adlı kitabını okuduğum Antoine Laurain’in hayli keyifli bir kitabı. Paris gezimde yanıma aldığım tek kitap bu oldu çünkü hem yazarın insanı yormayan bir dili var hem de ele aldığı konular ilginç olduğundan kapılıveriyorsunuz. Laurain’i canım sıkıldıkça ya da kitap okumaya üşendikçe açıp okumaya karar verdim bundan sonra. (Gerçi kitapları elime geçerse hemen okumamak için ne kadar dayanabilirim emin değilim.) Gelelim The President’s Hat’e. (Umarı bu kitabı da yakın zamanda dilimize çevrilir.)

The President's Hat - Antoine Laurain

The President’s Hat François Mitterand döneminin Fransasını, bir şapkanın hikayesiyle anlatıyor. Mitterand, akşam yemeği yediği bir restoranda şapkasını unutuyor ve hemen yan masadaki Daniel, çok saygı gösterdiği bu büyük adamın şapkasını kendine saklamaya karar veriyor. Şapkayı takmasyla birlikte düşüncelerindeki değişikliği fark etmesi bir oluyor. Bu şapka Daniel’in uzun zamandır beklediği terfiyi almasını sağlamakla birlikte, daha mutlu olacağı bir şehirde yaşamasına sebep oluyor. Daniel şapkayı kaybettiğinde ise, onu bulmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Şapka yeni sahiplerinin hayatlarını birer birer değiştiriyor. Açıkçası her karakterin hikayesine bayıldım ve hepsinden ayrı ayrı kitaplar çıkar diye düşünüyorum.

The President’s Hat ve Parfüm Aşkı

Antoine Laurain’in en çok sevdiğim diğer bir tarafı ise kitaplarında bol bol parfümlerden bahsetmesi. Ben tam bir parfüm meraklısıyım. Kendimi ne yazık ki bir alışveriş merkezinde bulursam ilk yapacağım şey hemen parfümlere doğru gitmek ve koklamaya başlamak oluyor. Dolayısıyla yazarın parfümlerle ilişkisi onu daha çok sevmeme sebep oldu. Okuyacak hafif ve keyifli bir kitap arıyorsanız öneririm. Keyifle!

The President's Hat - Antoine Laurain

Gallic Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The President’s Hat – Antoine Laurain

A charming fable about the power of a hat that takes the reader on a roller-coaster ride through French life during the Mitterrand years. Dining alone in an elegant Parisian brasserie, accountant Daniel Mercier can hardly believe his eyes when President François Mitterrand sits down to eat at the table next to him. After the presidential party has gone, Daniel discovers that Mitterrand’s black felt hat has been left behind. After a few moments’ soul-searching, Daniel decides to keep the hat as a souvenir of an extraordinary evening. It’s a perfect fit, and as he leaves the restaurant Daniel begins to feel somehow … different.

Menüye dön