The Power – Naomi Alderman

The Power Naomi Alderman’ın okuduğum ilk kitabı ve kesinlikle de sonuncusu olacak. Uzun zamandır bu kadar başarısız bir kitap okumamıştım diyebilirim. İşin ilginci de bu kitabın ödüllere aday olması ve Margaret Atwood gibi yazarlardan bol bol övgü alması. Gerçekten aklım almıyor. Kitap kulübümün ilk kitabı olduğundan okumamazlık da etmek istemedim. Tam bir eziyet oldu anlayacağınız. Ancak bir yandan da kimin görüşleri benimle aynı ve kim böylesine rezalet bir kitabı sevebilir onu görmek de iyi olacak.

The Power kısaca özetleyecek olursam dünya üzerindeki tüm genç kızların (ve sonradan tüm kadınların) bir güç kazanması ve dünyanın da bu güçle birlikte tamamen değişmesini anlatıyor. Bu güç de kadınların vücutlarında elektrik üretip bunu elleriyle istedikleri yere iletebilmeleri. Bir yanda böylesi bir güçle ne yapacağını şaşıran kadınlar ve bir yanda da bu gücü istedikleri gibi kullanmaktan çekinmeyen kadınlar var elbette. “Gelişmiş” ülkelerde kadınlar ve genç kızlar için bu güçlerini nasıl kullanacaklarına dair okullar açılırken, “gelişmemiş” ülkelerde kadınlar yönetime geçiyor ya da ayaklanıp erkekleri tecavüz etmeye başlıyor. Elbette bu kadınları durdurmaya çalışan erkek grupları da ortaya çıkıyor… Farklı karakterler üzerinden anlatılan hikayede din de büyük bir yer kaplıyor ve bu gücün geçmişte de olduğu ortaya çıkıyor. Bu kadar berbat bir şekilde yazılmasa aslında çok enfes bir kitap olabilirmiş bu. Yazarın “ergenler bunu izler, önce kitabı yazayım film mutlaka çekilir” kafasında yazdığını düşünmeden edemedim.

The Power - Naomi Alderman

Penguin’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Power – Naomi Alderman

In The Power the world is a recognisable place: there’s a rich Nigerian kid who larks around the family pool; a foster girl whose religious parents hide their true nature; a local American politician; a tough London girl from a tricky family. But something vital has changed, causing their lives to converge with devastating effect. Teenage girls now have immense physical power – they can cause agonising pain and even death. And, with this small twist of nature, the world changes utterly.

This extraordinary novel by Naomi Alderman, a Sunday Times Young Writer of the Year and Granta Best of British writer, is not only a gripping story of how the world would change if power was in the hands of women but also exposes, with breath-taking daring, our contemporary world.

Menüye dön