The Old Patagonian Express – Paul Theroux

The Old Patagonian Express Amerikalı yazar Paul Theroux’un okuduğum ilk kitabıydı ve sanırım sonuncusu da olmayacak. Hayli farklı bir “gezi” kitabı okumak peşindeyseniz size de bu yazarı öneririm. Yolculuğun ve yolda insanın başına gelenlerin varılacak noktadan çok daha önemli olduğunu hatırlatıyor insana. Evinden çıkışından başlayıp Patagonya’ya varışını detaylarıyla anlattığı bu kitap beni Güney Amerika’ya daha da yaklaştırdı.

The Old Patagonian Express - Paul Theroux

The Old Patagonian Express, Güney Amerika’yı yalnız ve sadece trenle gezen Theroux’nun notlarından oluşan bir kitap. Yol üzerinde kaldığı yerleri, trenlerin sefaletini, tanıştığı insanları enfes bir şekilde anlatıyor. Uğradığı her ülkede yaşadığı farklı deneyimleri okumak da başlıbaşına bir keyifti. Ancak şimdiden belirteyim; Theroux yazılarını süsleyen pisleyen bir yazar değil. Her şeyi en doğal haliyle ve elbette kişisel görüşleriyle anlatıyor. Tam anlamıyla bir gezi kitabı arayanlar bu kitapta istediklerini bulamayacaklar.

Kendine has bir gezi güncesi okumak isterseniz ve Güney Amerika meraklısıysanız çok seveceğinize eminim. Keyifle!

Penguin Classics’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Old Patagonian Express – Paul Theroux

Setting off in his hometown, and ending up ‘almost at the end of the world’, Paul Theroux’s The Old Patagonian Express is a travel writing tour de force from one of the masters of the genre contains a new preface by the author in Penguin Modern Classics.

‘The journey, not the arrival, matters’

The Old Patagonian Expresstells of Paul Theroux’s train journey down the length of North and South America. Beginning on Boston’s subway, he depicts a voyage from ice-bound Massachusetts to the arid plateau of Argentina’s most southerly tip, via pretty Central American towns and the ancient Incan city of Macchu Pichu. Shivering and sweating by turns as the temperature and altitude rise and plummet, he describes the people he encountered – thrown in with the tedious, and unavoidable, Mr Thornberry in Limón and reading to the legendary blind writer, Jorge Luis Borges, in Buenos Aires. Witty, sharply observed and beautifully written, this is a richly evocative account of travelling to ‘the end of the line’.

Paul Edward Theroux (b. 1941) is an American travel writer and novelist, born in Medford, Massachusetts. Among his best known works of travel-writing are The Great Railway Bazaar (1975), The Old Patagonian Express (1979), and Riding the Iron Rooster (1985). Theroux has published numerous works of fiction, some of which have been adapted into films, including The Mosquito Coast (1981), a 1986 film directed by Peter Weir and starring Harrison Ford and Helen Mirren. Theroux is the father of British documentary filmmaker Louis Theroux, and the uncle of American actor and screenwriter Justin Theroux.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön