The Murmur of Bees – Sofía Segovia

The Murmur of Bees Meksikalı yazar Sofía Segovia’nın başka bir dile çevrilmiş ilk romanı. Bu kitabın beklenmedik başarısı sayesinde diğer kitapları da birçok dilde yavaş yavaş yayınlanır diye umut ediyorum. Beni Londra’dan alıp Meksika’ya götüren, arılar ve portakal çiçekleriyle haşır neşir eden büyülü bir kitap oldu bu. Büyülü gerçekçilik seviyorsanız, bu kitaba aşık olabilirsiniz.

The Murmur of Bees - Sofía Segovia

Meksika devrimi ve İspanyol gribi zamanlarını da kapsayan roman bir ailenin hikayesini anlatıyor. Toprak sahibi bu aile, genci yaşlısı birlikte yaşıyor ve topraklarından para kazanıyorlar. Toprakları o kadar büyük ki onları işleyen çiftçiler de onların ailesinin bir parçası neredeyse. Bu aileye hiç beklenmedik bir kişi daha ekleniyor; Simonopio. Bir köprünün altına terk edilen bu bebek, Morales ailesinin vazgeçilmez bir parçası oluyor ve kaderlerini tamamen değiştiriyor.

Simonopio aşkına!

Kitaptaki tek büyülü unsur Simonopio. Ancak yazar öyle enfes bir karakter yaratmış ki her sayfada ismine rastlamayınca rahatsız oldum. Hep onunla ilgili bir şeyler okumak istedim ve diğer karakterlerle hiç mi hiç ilgilenmedim. Beni gerçekten büyüledi anlayacağınız. Uzun zamandır böylesine güzel bir karaktere rastlamamıştım.

Yer yer insanı üzen sahneler de mevcut kitapta ama genel olarak çok rahat okunan ve insanı sürükleyen bir hikaye var karşınızda. Sonu ise tam da beklediğim gibiydi; daha doğrusu içimi rahatlatan bir son oldu diyeyim.

Son olarak da sevgili Zimlicious‘a teşekkür ederim, o olmasa bu kitabı duymam çok zaman alacaktı muhtemelen. Arıların bol olsun arkadaşım! 🙂

The Murmur of Bees

Amazon Publishing’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Murmur of Bees – Sofía Segovia

From a beguiling voice in Mexican fiction comes an astonishing novel–her first to be translated into English–about a mysterious child with the power to change a family’s history in a country on the verge of revolution.

From the day that old Nana Reja found a baby abandoned under a bridge, the life of a small Mexican town forever changed. Disfigured and covered in a blanket of bees, little Simonopio is for some locals the stuff of superstition, a child kissed by the devil. But he is welcomed by landowners Francisco and Beatriz Morales, who adopt him and care for him as if he were their own.

As he grows up, Simonopio becomes a cause for wonder to the Morales family, because when the uncannily gifted child closes his eyes, he can see what no one else can–visions of all that’s yet to come, both beautiful and dangerous. Followed by his protective swarm of bees and living to deliver his adoptive family from threats–both human and those of nature–Simonopio’s purpose in Linares will, in time, be divined.

Set against the backdrop of the Mexican Revolution and the devastating influenza of 1918, The Murmur of Bees captures both the fate of a country in flux and the destiny of one family that has put their love, faith, and future in the unbelievable.

Bu kitap Her Ülkeden Bir Kitap Okuma Serüveni’nin bir parçası. Dünyayı edebiyatla tanımak isterseniz, siz de bana katılın ve her ülkeden en az bir yazar okuyalım! 

Menüye dön