The Moth – Catherine Burns

The Moth, gerçek insanların gerçek hikayelerini paylaştığı bir topluluk. 1997’de hayata geçen projenin misyonu, hikaye anlatımı sanatını teşvik etmek ve insan deneyiminin çeşitliliğini ve müşterekliğini kutlamak. Bu konuşmalardan bir seçme ile meydana gelen bu güzelim kitapta da aklınızdan çıkmayacak elli hikaye yer alıyor.

The Moth, hikaye anlatımının birbirimize ne çok şey katabileceğinin en güzel örneklerinden biri. Ben herhangi bir Moth konuşmasına tanık olmasam da, kitapta okuduğum onca güzel hikaye tüm o insanları canlı canlı dinlemişim gibi hissettirdi. Her hikayede başka tatlar bulacak; hayata, insanlara, arkadaşlığa, edebiyata, önyargıya, sevgiye, hastalığa ve daha bir çok şeye dair düşünmenize sebep olacak gerçek hikayelerle karşılacaksınız. Bazıları kalbinizi kırıp sinirlenmenize sebep olacak, bazıları da hayatın ne müthiş bir şey olduğunu düşündürtecek. Kitap ne yazık ki dilimize çevrilmemiş ama İngilizce biliyorsanız mutlaka göz atın derim. Ayrıca topluluğu da şu websitesinden inceleyebilirsiniz: The Moth. Aşağıdaki videoda anlatılan hikaye, kitapta en çok sevdiğim hikaye oldu. Paylaşmadan edemedim. Keyifle!

Profile Yayınevi’nden çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Moth – Catherine Burns 

With an introduction by Neil Gaiman

Before television and radio, before penny paperbacks and mass literacy, people would gather on porches, on the steps outside their homes, and tell stories. The storytellers knew their craft and bewitched listeners would sit and listen long into the night as moths flitted around overhead. The Moth is a non-profit group that is trying to recapture this lost art, helping storytellers – old hands and novices alike – hone their stories before playing to packed crowds at sold-out live events.

The very best of these stories are collected here: whether it’s Bill Clinton’s hell-raising press secretary or a leading geneticist with a family secret; a doctor whisked away by nuns to Mother Teresa’s bedside or a film director saving her father’s Chinatown store from money-grabbing developers; the Sultan of Brunei’s concubine or a friend of Hemingway’s who accidentally talks himself into a role as a substitute bullfighter, these eccentric, pitch-perfect stories – all, amazingly, true – range from the poignant to the downright hilarious.

Menüye dön