The Midnight Library – Matt Haig

The Midnight Library Matt Haig’in okuduğum ilk kitabı oldu ve sanırım sonuncusu olacak. Kitap kulübümün büyük bir beklentiyle seçtiği kitap bende ne yazık ki bir hayal kırıklığı yarattı. Konusu çok güzel olmasına rağmen kitabın işlenişi o kadar ortalamaydı ki okurken fazlasıyla sıkıldım.

the midnight library

The Midnight Library, içinde sonsuz sayıda kitap barındıran bir kütüphane ve bu kütüphaneye düşen Nora’nın hikayesini anlatıyor. Kitaplarda Nora’nın olası hayatları ve pişmanlıkları yer alıyor. Nora bir kitabı alıp okumaya başladığında o hayata gidiyor ve orada yapmadığı için pişman olduğu şeylerden birini yaşamaya başlıyor. Birinde evleniyor, birinde hayli ünlü bir sporcu oluyor birinde sakin bir hayat yaşıyor vs.

Gerçekten çok hoş bir “feel-good” kitabı olabilecekken yazarın ucuz ucuz verdiği hayat dersleri ve daha en başından tahmin edilebilir sonu ile hemen unuttuğum kitaplar arasına girdi. Ah bir de ana karakter Nora o kadar iki boyutluydu ki yaşadığı hayatları hiç önemsemedim ve dolayısıyla kitabın bitmesi için biraz zorla okudum. Gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir kitap değil bu ancak kısa ve kolay okunur bir şey arıyorsanız belki hoşunuza gidebilir.

Hazır buradayken Koronavirüs Günleri İçin 10 Kitap Önerisi‘ne göz atabilirsiniz.

Canongate Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Midnight Library – Matt Haig

A dazzling novel about all the choices that go into a life well lived, from the internationally bestselling author of Reasons to Stay Alive and How To Stop Time.

Somewhere out beyond the edge of the universe there is a library that contains an infinite number of books, each one the story of another reality. One tells the story of your life as it is, along with another book for the other life you could have lived if you had made a different choice at any point in your life. While we all wonder how our lives might have been, what if you had the chance to go to the library and see for yourself? Would any of these other lives truly be better?

In The Midnight Library, Matt Haig’s enchanting novel, Nora Seed finds herself faced with this decision. Faced with the possibility of changing her life for a new one, following a different career, undoing old breakups, realizing her dreams of becoming a glaciologist; she must search within herself as she travels through the Midnight Library to decide what is truly fulfilling in life, and what makes it worth living in the first place.

Menüye dön