The Marriage Plot – Jeffrey Eugenides

Jeffrey Eugenides, kitaplarının isimlerini muhakkak duyduğum bir yazardı ve ancak zaman ayırıp da bir türlü okuyamamıştım. The Virgin Suicides’ı mutlaka duymuş ve izlemişsinizdir, Pulitzer alan kitabı Middlesex ise sağır sultan tarafından bile biliniyordur eminim. Ancak ben elbette hiç de sıradan bir okur olmadığım için tuttum yazarın The Marriage Plot adlı kitabını okudum. Gelin görün ki diğerleri kadar popüler olmayan bu kitabıyla yazarın neden bu kadar ünlü olduğunu anladım, ününü sonuna kadar hak ediyor aslını isterseniz.

The Marriage Plot - Jeffrey Eugenides
The Marriage Plot anlatımıyla insanı hemen içine çeken bir kitap. Yazarın ince ince işlediği, birbirinden farklı karakterler ise tanışılası, gidip bir kahve içilesi cinsten. Karakterlerin hayatları da kitap boyunca hem içiçe yaşayıp hem de bağımsızlıklarını çok güzel sürdürüyor. Tek bir hikayeye takılıp kalmadan, ucundan kıyısından kelebek etkisini görüyor insan. Kitap hala dilimize çevrilmemiş -ki umarım yakın zamanda çevrilcektir- o yüzden orijinalinden okumanızı öneririm. Birçok ödüle aday olan The Marriage Plot, filmi çekilse de izlesek diyebileceğim bir kitap. İyi bir şeyler arıyorsanız göz atın derim. Keyifle!
The Marriage Plot - Jeffrey Eugenides

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Marriage Plot – Jeffrey Eugenides

A National Book Critics Circle Award Finalist

Named a Best Book of the Year by
The New York Times Book Review • NPR • The New Republic • Salon • The Seattle Times • Houston Chronicle • The Miami Herald • Publisher’s Weekly

“Remind[s] us with uncommon understanding what it is to be young and idealistic, in pursuit of true love, and in love with books and ideas.”—Michiko Kakutani, The New York Times

“A grand romance in the Austen tradition.”—USA Today

Are the great love stories of the nineteenth century dead? Or can there be a new story, written for today and alive to the realities of feminism, sexual freedom, prenups, and divorce?

It’s the early 1980s. In American colleges, the wised-up kids are inhaling Derrida and listening to Talking Heads. But Madeleine Hanna, dutiful English major, is writing her senior thesis on Jane Austen and George Eliot, purveyors of the marriage plot that lies at the heart of the greatest English novels. As Madeleine studies the age-old motivations of the human heart, real life, in the form of two very different guys, intervenes—the charismatic and intense Leonard Bankhead, and her old friend the mystically inclined Mitchell Grammaticus. As all three of them face life in the real world they will have to reevaluate everything they have learned. Jeffrey Eugenides creates a new kind of contemporary love story in “his most powerful novel yet” (Newsweek).

Menüye dön