The Maidens – Alex Michaelides

The Maidens Yunan bir baba ve İngiliz bir anneye sahip, Kıbrıs doğumlu Alex Michaelides’in ikinci kitabı. Daha önce Sessiz Hasta adlı kitabıyla çok satanlar listelerine giren yazarın ikinci kitabını sırf Cambridge’de geçtiği için okudum. Gerilim romanlarından çok hoşlanmasam da akademide geçen romanları çok seviyorum. The Maidens çok vahşet içermeyen, Yunan trajedileri ve hikayeyi dozunda birbirine bağlayan bir kitap.

The Maidens, hem konusu hem kapağı hem de yazarın ilk kitabıyla kazandığı popülarite dolayısıyla ilgimi çekti. Dediğim gibi zaten Cambridge Üniversitesi’nde geçtiğinden okuyabileceğimi düşünüyordum ama işin içine sanat, edebiyat ve Yunan tragedyaları ve karizmatik akademisyenler girince hemen okumaya başladım. Okuması hayli rahat, insanı merakta bırakan bir kitap bu. Dolayısıyla hemen bitiveriyor. Ancak janr meraklısı olmayan ben bile kitaptaki bazı şeyleri çok saçma ve ucuz buldum. Gerçek janr meraklılarının yazarı ciddiye alabileceğini pek düşünmüyorum.

The Maidens - Alex Michaelides

Bu demek olmuyor ki kitap kötüydü. Kanımca tam bir plaj kitabıydı, bazı karakterler de hiç fena değildi. Mariana Londra’da grup terapisti olarak çalışan ancak bir yandan da kocasının ölümünün hüznüyle uğraşan bir kadındır. Cambridge’de okuyan yeğeni Zoe onu aradığında Zoe’nin sesinden bir şeylerin ters gittiğini hemen anlar. Zoe’nin en yakın arkadaşı korkunç bir şekilde öldürülmüştür. Cambridge mezunu olan Mariana düşünmeden hemen öksüz olan yeğeni Zoe’nin yanına gider. Elbette rahmetli eşi Sebastian’ın hayaletini de yanında götürür çünkü Sebastian ile Cambridge okurken tanışmışlardır.

Mariana Cambridge’e geldiğinde ne yapacağını tam olarak bilemese de yeğeni Zoe’nin söyledikleri yüzünden kendini bir anda katilin peşine düşmüşken bulur. Ve Zoe’den duydukları ve gözlemlerine göre katil, üniversitenin en karizmatik hocalarından Edward Fosca’dır. Mariana’ya düşen katilin Fosca olduğunu kanıtlamaktır ancak güzel kızlardan oluşan The Maidens isimli gizli topluluk Mariana’nın işini zorlaştırmaktadır çünkü bu kızlar Fosca’ya hayrandır. Fosca’ya her yaklaştığında Fosca işin içinden sıyrılmanın yolunu bulur ancak Mariana pes etmeyecektir.

Yukarıda okuduklarınız spoiler içermiyor. Kitabın hemen en başında ve çoğu tanıtım yazısında bunlar yazıyor. Dolayısıyla okuyacaksanız gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz. Bir de belirtmeden edemeyeceğim, filmi çıkarsa ve senaryosu mantıklı bir şekilde yazılırsa keyifli bir film olabilir bu. Keyifle!

Hazır buradayken şuna da göz atın: Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

Celadon Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Maidens – Alex Michaelides

Stunning… The intelligent, cerebral plot finds contemporary parallels in Euripides’s tragedies, Jacobean dramas such as The Duchess of Malfi, and Tennyson’s poetry. The devastating ending shows just how little the troubled Mariana knows about the human psyche or herself. Michaelides is on a roll.

–Publishers Weekly, starred review A deliciously dark, elegant, utterly compulsive read–with a twist that blew my mind. I loved this even more than I loved The Silent Patient and that’s saying something!
–Lucy Foley, New York Times bestselling author of The Guest List

From the #1 New York Times bestselling author of The Silent Patient comes a spellbinding tale of psychological suspense, weaving together Greek mythology, murder, and obsession, that further cements “Michaelides as a major player in the field” (Publishers Weekly). Edward Fosca is a murderer. Of this Mariana is certain. But Fosca is untouchable. A handsome and charismatic Greek tragedy professor at Cambridge University, Fosca is adored by staff and students alike–particularly by the members of a secret society of female students known as The Maidens.

Mariana Andros is a brilliant but troubled group therapist who becomes fixated on The Maidens when one member, a friend of Mariana’s niece Zoe, is found murdered in Cambridge. Mariana, who was once herself a student at the university, quickly suspects that behind the idyllic beauty of the spires and turrets, and beneath the ancient traditions, lies something sinister. And she becomes convinced that, despite his alibi, Edward Fosca is guilty of the murder. But why would the professor target one of his students?

And why does he keep returning to the rites of Persephone, the maiden, and her journey to the underworld? When another body is found, Mariana’s obsession with proving Fosca’s guilt spirals out of control, threatening to destroy her credibility as well as her closest relationships. But Mariana is determined to stop this killer, even if it costs her everything–including her own life.

Alex Michaelides

The Maidens - Alex Michaelides

Alex Michaelides (born 1977) is a bestselling British-Cypriot author and screenwriter. His debut novel, the psychological thriller The Silent Patient, is a New York Times and Sunday Times bestseller, with over a million copies sold.

Michaelides was born in Cyprus to a Greek father and English mother. He studied English literature at Trinity College, Cambridge University. He studied psychotherapy for three years, and worked for two years at a secure unit for young adults. This work provided material and inspiration for his debut novel The Silent Patient.

Michaelides’ debut novel, The Silent Patient, was the #1 New York Times Bestseller of Hardcover Fiction in its first week and was the bestselling hardback debut in the US for 2019. It was a Sunday Times top 10 bestseller for seven weeks. On Amazon.com, it was the #2 most sold for 2019 in their list of Most Sold Books in fiction and named as their number one thriller of 2019. It also won the Goodreads Choice Award for Best Mystery & Thriller of 2019, was chosen as a Richard & Judy Book Club pick and as a Book of the Month in The Times.

It was shortlisted for a Barry for best debut and Barnes and Noble’s Book of the Year. Brad Pitt’s Production Company, Plan B, is developing The Silent Patient as a movie. Michaelides’ as yet unpublished second novel, The Maidens, is a psychological detective story about a series of murders at a Cambridge college. Michaelides also wrote the film The Devil You Know, starring Lena Olin, Rosamund Pike, and Jennifer Lawrence, and co-wrote The Con Is On, starring Uma Thurman, Tim Roth, Parker Posey, and Sofia Vergara.

Menüye dön