The Lost City of the Monkey God – Douglas Preston

The Lost City of the Monkey God, 2020 için hazırladığım reading challenge olmasa ne yazık ki radarıma girmeyecekti. İyi ki böyle listeler hazırlıyorum ve iyi ki kendimi değişik kitapları okumaya zorluyorum diye düşündüm bu kitabı okuyunca. Siz de yaşanmış bir Indiana Jones hikayesi okumak isterseniz, bu kitaba bayılacaksınız!

The Lost City of the Monkey God, Douglas Preston

Bu güzelim kitap, Honduras yağmur ormanlarında keşfedilen Kayıp Maymun Şehri’nin keşif hikayesini anlatıyor. Yazar Douglas Preston’ın da aralarında bulunduğu ekibin başına gelenleri okumak o kadar heyecanlı ki kitap bitmesin istedim. Bir yandan dünyanın en tehlikeli yılanları, bir yandan uyuşturucu kartelinin tehditi altında altında yapılan arkeolojik çalışmalar aklınızı başınızdan alacak. Ancak kitap sadece bununla kalmıyor ve Honduras’ın tarihini, arkeolojiyi, antropoloji ve tıbbın çeşitli hastalıklar karşısındaki çaresizliğini de anlatıyor.

Böylesi eğlenceli bir kitaptan bu kadar çok şey öğrenmeyi beklemiyordum doğrusu. Beni her anlamla tatmin eden bir kitap olduğu için Douglas Preston’ın diğer kitaplarına da mutlaka göz atacağım. Size de öneririm! Keyifle!

Head of Zeus’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Lost City of the Monkey God – Douglas Preston

Since the days of conquistador Hernan Cortes, rumours have circulated about a lost city of immense wealth hidden deep in the Honduran interior. Indigenous tribes speak of ancestors who fled there to escape the Spanish invaders, and warn the legendary city is cursed: to enter it is a death sentence. They call it the Lost City of the Monkey God. In 1940, swashbuckling journalist Theodore Morde returned from the rainforest with hundreds of artefacts and an electrifying story of having found the City – but then committed suicide without revealing its location.

Three quarters of a century later, bestselling author Doug Preston joined a team of scientists on a groundbreaking new quest. In 2012 he climbed aboard a single-engine plane carrying a highly advanced, classified technology that could map the terrain under the densest rainforest canopy. In an unexplored valley ringed by steep mountains, that flight revealed the unmistakable image of a sprawling metropolis, tantalizing evidence of not just an undiscovered city but a lost civilization.

To confirm the discovery, Preston and the team battled torrential rains, quickmud, plagues of insects, jaguars, and deadly snakes. They emerged from the jungle with proof of the legend… and the curse. They had contracted a horrifying, incurable and sometimes lethal disease.

Suspenseful and shocking, filled with history, adventure and dramatic twists of fortune, The Lost City of the Monkey God is the absolutely true, eyewitness account of one of the great discoveries of the twenty-first century.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön