The Lonesome Bodybuilder – Yukiko Motoya

The Lonesome Bodybuilder, Yukiko Motoya’nın okuduğum ilk kitabı oldu ancak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki son kitabı da olmayacak. Tuhaf oldukları kadar tanıdık şeylerle karşılaşacak, yazarın hayal gücüne hayran kalacaksınız. 

The Lonesome Bodybuilder - Yukiko Motoya

The Lonesome Bodybuilder on bir öyküden oluşan bir kitap, kimileri kısa kimileri biraz daha uzun olan bu öykülerin hepsi birbirinden ilginç. Bir tanesi bile beni hayal kırıklığına uğratmadı diyebilirim. Hatta bazıları beni o kadar şaşırttı ki bir süre kitabı okuyamadım ve boşluğa bakıp düşünmek durumunda kaldım. Evlilik, aşk, ilişkiler, yalnızlık, mahremiyet, bireysellik gibi konuları işleyen öyküleri okudukça yazarın nasıl bir insan olduğunu daha çok merak edeceksiniz. Bir öykü nasıl bu kadar garip olup bir yandan da nasıl böylesi hayatın içinden diye düşünmeden edemeyeceksiniz. Öykü severler için farklı bir deneyim olacağı kesin. Öneririm. 

The Lonesome Bodybuilder - Yukiko Motoya

Soft Skull Press’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Lonesome Bodybuilder – Yukiko Motoya. Kitap nispeten yeni olduğundan ülkemizde satışta yok ama yayınevinin sitesinden sipariş verebilirsiniz.

Winner of the Akutagawa Prize and the Kenzaburo Oe Prize
A New York Times Book Review Editors’ Choice

A housewife takes up bodybuilding and sees radical changes to her physique, which her workaholic husband fails to notice. A boy waits at a bus stop, mocking commuters struggling to keep their umbrellas open in a typhoon, until an old man shows him that they hold the secret to flying. A saleswoman in a clothing boutique waits endlessly on a customer who won’t come out of the fitting room, and who may or may not be human. A newlywed notices that her spouse’s features are beginning to slide around his face to match her own.

In these eleven stories, the individuals who lift the curtains of their orderly homes and workplaces are confronted with the bizarre, the grotesque, the fantastic, the alien—and find a doorway to liberation. The English-language debut of one of Japan’s most fearlessly inventive young writers.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön