The Joy Luck Club / Talih Kuşu – Amy Tan

Amy Tan Amerika’da Çin göçmeni bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiş. The Joy Luck Club adlı romanına temel olan hikaye de annesinin Şangay’daki ailesini (üç kızını) bırakıp Amerika’ya gelmek durumunda kalmasıymış. Evet anlayacağınız üzere insanın içini aydınlatan ya da yüzünü güldüren bir hikaye yok karşımızda. Ama hayat da öyle bir şey değil zaten.

Amy tan

Amy Tan ve aynı babalar

Roman, biraz ara vereyim, biraz denize gireyim, aman sonra devam ederim diyerek okuduğunuzda pek yürümüyor. Bölümden bölüme atlarken şimdi kimden bahsediyor bu kadın derken bulabilirsiniz kendinizi. Yine de hiç de kötü bir kitap değildi The Joy Luck Club. Sadece tatilde okumayın ve çok sık ara vermeyin yeter. Amerika’ya göçen ailelerin, Çinli anne kızların aralarındaki ilişkilerin ince detayları güzel işlenmiş. Türk ve Çin anneler arasındaki benzerlik de aslında biraz ürkütücü. Babalara gelince, sanırım hepsi her yerde aynı. Bunu düşünmeden edemiyor insan. Özellikle üzerinde durup, nedense çok şaşırdığım bir detay olmuştu bu.

amy tan

Okuduktan sonra aklınızda çokça yer edineceğini sanmıyorum The Joy Luck Club’ın. Ben kitap bittikten beş dakika sonra şimdi ne okusam diye düşünmeye başlamıştım. Öyle bir kitap okuyayım ki aklımı başımdan alsın diyorsanız eğer bu doğru kitap değil. Ancak Çin – Amerikalı insanların hayatına küçük bir bakış ve anne kız ilişkilerinin ilginç yönleri için eğlenceli bir kaçamak olabilir. Kaldı ki Amy Tan iyi bir yazar. Yok yaa ben okumam bu kitabı derseniz eğer filmi de varmış. İzlemeye değer sanki, bilemedim.

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Amy Tan – The Joy Luck Club (Talih Kuşu)

…”Amy Tan” Çin’den ABD’ye göç eden bir ailenin kızı. Kaliforniya’nın Oakland kentinde doğmuş; 1940’li yılarda Çin’den ABD’ye göçen dört Çinli ailenin öyküsünü anlattığı bu romanında, can alıcı bir konuya el atıyor; Analar ve kızları, kızlar ve anaları ekseninde kuşaklar ve kültürler arasındaki değişim sancıları. Amy Tan’ın şaşırtıcı gözlem gücü, içten ve şiirsel anlatımı, Amerikan orta sınıfının gündelik yaşamından canlı tablolar çizerken, verili değer yargılarının inceden inceye eleştirisini de yapıyor.

Menüye dön