The Italian Teacher – Tom Rachman

The Italian Teacher Tom Rachman’ın The Imperfectionists adlı kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı oldu. Sanat dünyasını ve sanatçıları merceğine alan hikayede baba-oğul ilişkisi, aile kavramı, kendini bulmak gibi konular da işlenmiş.

The Italian Teacher Bear Bavinsky adlı ressam ve oğlu Pinch (Charles) Bavinsky odağında birçok konuyu anlatıyor. Bear Bavinsky çok başarılı ve başarılı olduğu kadar tuhaf, aykırı bir ressam. Bear ile Roma’da, ikinci eşi ve oğlu Pinch ile birlikte yaşarken tanışıyoruz. Daha ilk tanışmada ressamın güvenilmez, uçarı bir adam olduğunu anlıyoruz ancak her sanatçıda olduğu gibi onda da çoğu kadını kendine aşık eden bir cazibe var. Ve romanın sonuna yaklaştığımızda artık ne eşlerini ne de çocuklarını takip edemez hale geliyoruz.

The Italian Teacher - Tom Rachman

Bear kocaman kişiliği ile kitapta çok yer kaplasa da Pinch Bavinsky’i dinlemeye başlıyoruz bir yerden sonra. Babasının gölgesinde, sürekli onun onayını almaya çalışarak büyümesini ve ardından favori evlat olma çabalarını okuyoruz. Bu esnada Amerika’ya, Kanada’ya, İngiltere’ye ve Fransa’ya gidiyor, kah Pinch’in kah Bear’in peşinde sürükleniyoruz. Bu iki adamın hayatına giren kadınlar ve arkadaşlara göz atıyor, galerilere girip çıkıyor ve sanat nedir sorusu üzerine kafa yoruyoruz.

The Italian Teacher içinde çok şey barındıran ancak yine de yazarın ilk kitabıThe Imperfectionists kadar sevemediğim bir roman oldu. Hiçbir karakter için güçlü duygular besleyemedim, yaşananlarla herhangi bir duygusal bağ kuramadım. Ancak kitap bittikten sonra kitabın isminin çok dahiyane bir şekilde belirlenmiş olduğuna karar verdim. Hatta bu başlık aklıma geldikçe “ne kadar da muhteşem bir seçimdi” diye düşüneceğim eminim.

The Italian Teacher sanat ve sanatçılar hakkında okumayı seviyorsanız çok seveceğiniz bir kitap olabilir. Konuya özel bir ilginiz yoksa çok bayılmadan okursunuz diye düşünüyorum. Hiç fena bir kitap değil ama okunmasa da olur dediklerimden. Keyifle!

Quercus Publishing’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Italian Teacher – Tom Rachman

‘Wickedly funny, deeply touching . . . I confess this was the first of Rachman’s novels I’d read but I was so swept away by it that I raced out to buy the other three’ PATRICK GALE

‘Relentlessly entertaining’ Daily Mail

Rome, 1955

The artists are gathering together for a photograph. In one of Rome’s historic villas, a party glitters with socialites and patrons. Bear Bavinsky, creator of vast, masculine, meaty canvases, is their god. He is at the centre of the picture. His wife, Natalie, edges out of the shot.

From the side of the room watches little Pinch – their son. At five years old he loves Bear almost as much as he fears him. After Bear abandons their family, Pinch will still worship him, while Natalie faces her own wars with the art world. Trying to live up to his father’s name – one of the twentieth century’s fiercest and most controversial painters – Pinch never quite succeeds. Yet by the end of a career of twists and compromises, he enacts an unexpected rebellion that will leave forever his mark upon the Bear Bavinsky legacy.

What makes an artist? In The Italian Teacher, Tom Rachman displays a nuanced understanding of art and its demons. Moreover, in Pinch he achieves a portrait of vulnerability and frustrated talent that – with his signature humour and humanity – challenges the very idea of greatness.

Bu kitap Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinin bir parçası. Sanat ve sanatçılarla biraz daha içli dışlı olmak, hayatınıza renk katmak ve küçüklü büyüklü mutluluklar yakalamak isterseniz siz de bu okuma projesine dahil olun. Sanatın iyileştirici gücünden birlikte faydalanalım!

Menüye dön