The House at the Edge of Night – Catherine Banner

The House at the Edge of Night İngiliz yazar Catherine Banner’ın okuduğum ilk kitabı ve sanırım sonuncusu olacak. Hemen açıklayayım; kötü bir kitap değil bu ancak o kadar sıradan ki okumasam da olurdu diye düşündüm bittiğinde. Bana ne defterime yazacak bir cümle, ne de üzerinde durabileceğim bir an bırakabildi. Kitap kulübümle birlikte okuduğumuz bu kitap az çok hepimizde aynı etkiyi bıraktı. Hatta birkaçımız bu hikayeyi bir zaman bir yerde okuduğumuzu düşünmüşüz. Yine de, İtalya’da ya da bir adada geçen hikayelere meraklıysanız, The House at the Edge of Night plajda zevkle okunabilir.

The House at the Edge of Night - Catherine Banner

The House at the Edge of Night, İtalya’nın anakarasına uzak Castellamare adlı bir adada geçiyor. Bir ailenin dört neslinin hikayesini de bu adanın üzerlerindeki etkisi üzerinden anlatıyor. Küçük bir Akdeniz adasında yaşamak nasıl olurdu sorusunun cevabını enfes bir şekilde anlatıyor kitap bir yandan. Çünkü bu durumun hem harika hem de berbat tarafları var. Bir yandan herkes herkesin dedikodusunu yapıyor, ada sakinlerinden habersiz kuş uçmuyor, özel hayat denen şey yok oluyor. Bir yandan da herkesin herkesi tanıdığı böylesi bir hayatta insan kendini daha bir güvende hissediyor. Daha yardım istemeden yardım geliyor mesela. Ve adada hırsızlık denen şey pek bilinmiyor.

The House at the Edge of Night Castellamare adasının sakinlerinin yaşamlarını anlatırken, dünyada yaşanan olayları da anlatıyor. Savaşlar, ekonomik krizler, faşizm, kaybedilen oğullar, tekrar kurulan düzenler ve her şeye rağmen yaşanan aşklar ve insanların hayatta kalma mücadelesi var The House at the Edge of Night’da. Elbette bol bol İtalyan içki ve yemekleri de mevcut. Meraklıları göz atsın derim. Keyifle!

Hazır buradayken İtalya’da geçen Korkmuyorum adlı kitaba da göz atabilirsiniz.

The House at the Edge of Night
Castellammare Adası

Cornerstone Publishing’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The House at the Edge of Night – Catherine Banner

“A perfect summer read [that] brims with heart . . . Don’t be surprised if you keep turning the pages long into the night, spellbound by its magic.”—The Denver Post

A sweeping saga about four generations of a family who live and love on an enchanting island off the coast of Italy—combining the romance of Beautiful Ruins with the magical tapestry of works by Isabel Allende.

NAMED ONE OF THE BEST BOOKS OF THE YEAR BY NPR • Los Angeles Public Library • Kirkus Reviews

“Captivating . . . [Catherine] Banner’s four-generation saga is set on an island near Sicily, where myths of saints get served up with limoncello at the Esposito family’s bar. . . . The island is fictional, but consider this dreamy summer read your passport.”—People

“A lusty page-turner that weaves romance, rivalry and the intricacies of family expectations into one glorious tale.”—Minneapolis Star Tribune

Castellamare is an island far enough away from the mainland to be forgotten, but not far enough to escape from the world’s troubles. At the center of the island’s life is a café draped with bougainvillea called the House at the Edge of Night, where the community gathers to gossip and talk. Amedeo Esposito, a foundling from Florence, finds his destiny on the island with his beautiful wife, Pina, whose fierce intelligence, grace, and unwavering love guide her every move. An indiscretion tests their marriage, and their children—three sons and an inquisitive daughter—grow up and struggle with both humanity’s cruelty and its capacity for love and mercy.

Spanning nearly a century, through secrets and mysteries, trials and sacrifice, this beautiful and haunting novel follows the lives of the Esposito family and the other islanders who live and love on Castellamare: a cruel count and his bewitching wife, a priest who loves scandal, a prisoner of war turned poet, an outcast girl who becomes a pillar of strength, a wounded English soldier who emerges from the sea. The people of Castellamare are transformed by two world wars and a great recession, by the threat of fascism and their deep bonds of passion and friendship, and by bitter rivalries and the power of forgiveness.

Catherine Banner has written an enthralling, character-rich novel, epic in scope but intimate in feeling. At times, the island itself seems alive, a mythical place where the earth heaves with stories—and this magical novel takes you there.

Menüye dön