The Guest Cat – Takashi Hiraide

The Guest Cat, bu ay okuduğum ikinci kedili kitap oldu. Ne zaman içinde kedilerin olduğu bir kitap okusam kendimi ağlarken buluyorum ama işte okumadan da edemiyorum. Bu kitap da beni şaşırtmadı ve sakin sakin bir güzel ağladım. Ne zaman dilimize çevrilir bilmiyorum (ki yakın zamanda çevrileceğine eminim) ama basılır basılmaz okumanız gerek bu kitabı. Öyle sakin, öyle hoş ki…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elif, fulltime reader 📚 (@kitaplikkedisi) on

The Guest Cat ve değişen hayatlar

The Guest Cat, hem bir Japon yazarın kitabı olması hem de kitabın başlığında bir kedi olmasıyla ilgimi çekti. Bu ikisi söz konusu olduğunda böylesi bir kitabı okumasam olmazdı elbette. Bir de üzerine karakterlerin evli bir çift olup ikisinin de yazar olması eklenince heyecanlanmadan edemedim. Gerçekten çok detaylı bir şekilde anlatılmış hoş bir evde yaşayan bu çift, komşularının sahiplendiği Chibi adlı kediyle bir daha asla unutamayacakları bir ilişki içine giriyorlar. Bu elden ayrı kedi hayatlarını olmadık şekilde değiştiriyor ve bir kedinin yapabilecekleri onları da şaşırtıyor.

Tüm kedi severlerin ve Japon edebiyatı meraklılarının zevkle okuyacağını düşünüyorum. Keyifle!

The Guest Cat - Takashi Hiraide

Picador’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Guest Cat – Takashi Hiraide

The Sunday Times and New York Times Bestseller

A couple in their thirties live in a small rented cottage in a quiet part of Tokyo. They work at home as freelance writers. They no longer have very much to say to one another.

One day a cat invites itself into their small kitchen. She is a beautiful creature. She leaves, but the next day comes again, and then again and again. New, small joys accompany the cat; the days have more light and colour. Life suddenly seems to have more promise for the husband and wife; they go walking together, talk and share stories of the cat and its little ways, play in the nearby Garden. But then something happens that will change everything again.

The Guest Cat is an exceptionally moving and beautiful novel about the nature of life and the way it feels to live it. Written by Japanese poet and novelist Takashi Hiraide, the book won Japan’s Kiyama Shohei Literary Award, and was a bestseller in France and America.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön