The Great Economists – Linda Yueh

The Great Economists tüm zamanların en etkili on iki ekonomistini ve bu ekonomistlerin zamanımızın ve geleceğin problemlerine nasıl yaklaşacağını anlatan bir kitap. Siz de benim gibi konuya hayli uzaksanız, severek okuyacağınız bir kitap olabilir.

The Great Economists - Linda Yueh

Ekonomi ile hiç ilgilenmiyorum ve dolayısıyla ekonomiye dair hiçbir fikrim yok. Bu kitabı da özellikle bu sebepten dolayı seçtim. Her ay en az bir kurgu dışı kitap okuyorum ve bu kitaplardan öğrendiklerim beni fazlasıyla mutlu ediyor. Bu kitapla mutluluğu bir kanra bırakıp kendimi tamamen konfor alanımdan çıkardım. Çoğu zaman sözlüğe ve Google’a danışmak zorunda kalsam da yılmadım. Yeni bir şeyler öğrenmenin heyecanı ve yazarın oldukça anlaşılır açıklamaları sayesinde kitabı bitirdim.

The Great Economists

Adam Smith, Karl Marx, Alfred Marshall, Irving Fisher ve John Maynard Keynes kitapta yer alan isimlerden sadece birkaçı. Ekonomi denince akla gelen bu büyük isimlerin yaşadıkları dönemde neler yaptıklarının yanı sıra hayatlarına da kısaca göz atıyor kitap. Dolayısıyla benim gibi ekonomiden anlamayan insanların da ilgisini ayakta tutuyor yazar. Neden bazı ülkelerin zengin ve diğerlerinin fakir olduğunu, gelir eşitsizliğinin kaçınılmazlığını, kapitalizmi, komünizmi ve daha birçok enfes konuyu içeren kitap, ekonomiye ve alanın büyük isimlerine aşina olmak için okunabilir. Siz de konfor alanınızdan çıkmak istiyorsanız öneririm. Keyifle!

The Great Economists - Linda Yueh

Penguin’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Great Economists – Linda Yueh

What can the ideas of history’s greatest economists tell us about the most important issues of our time?

‘The best place to start to learn about the very greatest economists of all time’ Professor Tyler Cowen, author of The Complacent Class and The Great Stagnation

Since the days of Adam Smith, economists have grappled with a series of familiar problems – but often their ideas are hard to digest, before we even try to apply them to today’s issues. Linda Yueh is renowned for her combination of erudition, as an accomplished economist herself, and accessibility, as a leading writer and broadcaster in this field; and in The Great Economists she explains the key thoughts of history’s greatest economists, how their lives and times affected their ideas, how our lives have been influenced by their work, and how they could help with the policy challenges that we face today.

In the light of current economic problems, and in particular economic growth, Yueh explores the thoughts of economists from Adam Smith and David Ricardo through Joan Robinson and Milton Friedman to Douglass North and Robert Solow. Along the way she asks, for example: what do the ideas of Karl Marx tell us about the likely future for the Chinese economy? How does the work of John Maynard Keynes, who argued for government spending to create full employment, help us think about state investment? And with globalization in trouble, what can we learn about handling Brexit and Trumpism?

In one accessible volume, this expert new voice provides an overarching guide to the biggest questions of our time.

Menüye dön