The Girl Who Reads on the Metro – Christine Féret-Fleury

The Girl Who Reads on the Metro güzelim kapağı ve insanı kesinlikle mutlu edeceğine inandıran hayli çekici konusu ile kimseye öneremeyeceğim bir hayal kırıklığı olduğunu kanıtladı ne yazık ki. İnsanı iyi hissettiren ve aynı zamanda iyi olan bir kitap bulmak ne kadar zormuş!

The Girl Who Reads on the Metro - Christine Féret-Fleury

The Girl Who Reads on the Metro iki boyutlu karakterler, üzerine düşünülmemiş detaylar (ve dolayısıyla insanı rahatsız eden hatalar) ile dolu bir romanımsı. Yazar olmadık şeylere inanmanızı bekliyor ve hiçbir açıklama yapmıyor. Karakterleri birbirine uhuyla yapıştırır gibi bir araya getiriyor. Okur olarak da “Ne ara kuruldu bu samimiyet, deli misiniz kuzum?” diye sormak bize düşüyor. Oraya buraya serpiştirdiği birkaç yazar ve roman ismi ile yazdığı bu şeyin gerçekten kitaplarla ve okumakla ilgili olduğuna inanmamızı bekliyor. Hakkında yazarken sıkıldım. Rantımı burada bitiriyorum.

Kitabın en güzel ve başarılı tarafı pazarlaması diyebilirim. Tanıtım yazısını okumanızı ve bunu baz alarak hayalinizde bir hikaye yaratmanızı öneririm. Bu kitaptan çok daha iyi olacaktır. Umarım dilimize çevrilmez; büyük kağıt israfı olur. Sizin bana önerebileceğiniz insanı iyi hissettiren ve berbat olmayan kitaplar var mı?

Pan MacMillan’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Girl Who Reads on the Metro – Christine Féret-Fleury

In the vein of Amelie and The Little Paris Bookshop, a modern fairytale about a French woman whose life is turned upside down when she meets a reclusive bookseller and his young daughter.

Juliette leads a perfectly ordinary life in Paris, working a slow office job, dating a string of not-quite-right men, and fighting off melancholy. The only bright spots in her day are her metro rides across the city and the stories she dreams up about the strangers reading books across from her: the old lady, the math student, the amateur ornithologist, the woman in love, the girl who always tears up at page 247.

One morning, avoiding the office for as long as she can, Juliette finds herself on a new block, in front of a rusty gate wedged open with a book. Unable to resist, Juliette walks through, into the bizarre and enchanting lives of Soliman and his young daughter, Zaide. Before she realizes entirely what is happening, Juliette agrees to become a passeur, Soliman’s name for the booksellers he hires to take stacks of used books out of his store and into the world, using their imagination and intuition to match books with readers. Suddenly, Juliette’s daydreaming becomes her reality, and when Soliman asks her to move in to their store to take care of Zaide while he goes away, she has to decide if she is ready to throw herself headfirst into this new life.

Big-hearted, funny, and gloriously zany, The Girl Who Reads on the Metro is a delayed coming-of-age story about a young woman who dares to change her life, and a celebration of the power of books to unite us all.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2021 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2021 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. 2021 kitaplarla mutlu olacağımız ve edebiyatın nimetlerinden faydalananacağımız bir yıl olsun!

Menüye dön