The Garden of Evening Mists – Tan Twan Eng

The Garden of Evening Mists, Malezyalı yazar Tan Twan Eng’in ikinci kitabı. Ne zaman, neden aldım hiç hatırlamıyorum ama iyi ki almışım. Bir süre sonra yazarın ilk kitabını da alıp okuyacağım, onun da bu kitap kadar güzel hatta daha iyi olduğunu söylüyorlar; hiç şüphem yok.

The Garden of Evening Mists, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonlar tarafından istila edilen Malezya’nın hikayesinin yanı sıra sıra dışı bir aşkı anlatıyor. Hikayeyi, Teoh Yun Ling’den dinliyoruz. Ling Japonlar tarafından kurulan savaş tutsakları kampından canlı kurtulan nadir insanlardan biri. Kitap boyunca neden sadece onun sağ kaldığını merak ederken, bir yandan da kampta kaybettiği kız kardeşinin öcünü alıp alamayacağını takip ediyor okur. Ancak tüm bunların arasında, Ling Aritomo’ya aşık oluyor. Aritomo, adından da anlayacağınız üzere bir Japon. Ling, kardeşi ile kamptayken sürekli hayal kuruyorlar. Kardeşinin en büyük hayali ise, tüm yaşananlara rağmen, bir Japon bahçesi kurabilmek. Kardeşinin ölümü ardından, onu onurlandırmak için bir Japon bahçesi kurmaya karar veren Ling ise, Malezya’da bulabileceği en iyi Japon bahçıvanını buluyor; Aritomo. Aritomo zamanında Japon İmparatoru’nun baş bahçıvanı olduğundan ve Ling’in yaşadığı yere çok yakın olduğundan bu ikili bir araya geliyor. Bundan sonra olacak olanlar, hem bu sıra dışı ilişkiyi hem de Malezya’nın tarihinden bir kesiti sunuyor. Hikaye başlı başına merak uyandırıcı olsa da, Tan Twan Eng’in o şiir gibi dili ve betimlemeleri her şeyin önüne geçiyor. Kitabı daha da yavaş okumak istedim her defasında; belli başlı cümleleri tekrar tekrar okudum. Hem Malezya hem de Japon kültürü hakkında milyonlarca şey öğrenirken buldum kendimi. Beklentilerimin çok üzerinde bir kitaptı bu anlayacağınız. Ne yazık ki ve kim bilir hangi sebepten ötürü dilimize çevrilmemiş. Umarım en kısa zamanda çevirilir de bu güzelim kitaptan mahrum kalmazsınız. O zamana kadar İngilizce okuyabilen herkese öneririm. Keyifle!

The Garden of Evening Mists - Tan Twan Eng

Hachette Books’tan çıkan kitabın tanıt9m yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Garden of Evening Mists – Tan Twan Eng

Winner of the Man Asian Literary Prize, an “elegant and haunting novel of war, art and memory” (The Independent) from the critically acclaimed author of The Gift of Rain.

Malaya, 1951. Yun Ling Teoh, the scarred lone survivor of a brutal Japanese wartime camp, seeks solace among the jungle-fringed tea plantations of Cameron Highlands. There she discovers Yugiri, the only Japanese garden in Malaya, and its owner and creator, the enigmatic Aritomo, exiled former gardener of the emperor of Japan. Despite her hatred of the Japanese, Yun Ling seeks to engage Aritomo to create a garden in memory of her sister, who died in the camp. Aritomo refuses but agrees to accept Yun Ling as his apprentice “until the monsoon comes.” Then she can design a garden for herself.

As the months pass, Yun Ling finds herself intimately drawn to the gardener and his art, while all around them a communist guerilla war rages. But the Garden of Evening Mists remains a place of mystery. Who is Aritomo and how did he come to leave Japan? And is the real story of how Yun Ling managed to survive the war perhaps the darkest secret of all?

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön