The Fate of Food – Amanda Little

The Fate of Food, son dönemde okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Beni öyle heyecanlandırdı ki kitabı herkesle, her fırsatta paylaşmak istedim. Kimileri heyecanımı çocukça bulup benden hemen uzaklaşırken kimileri konuyla ilgilenip, bana başka kitaplar da önererek merakıma merak kattı. Eğer siz de yiyecek, çevre, teknoloji ve bilimle ilgileniyor; bu konuları bolca araştırma yapıp, oldukça ilgi çekici bir şekilde ele alan bir gazetecinin diyeceklerini merak adiyorsanız bu kitaba bayılacaksınız demektir.

The Fate of Food - Amanda Little

The Fate of Food ele aldığı konu itibariyle zaten hemen çok sevdiğim bir kitap olsa da kurgu dışı bir kitapta neleri çok sevdiği hatırlattı bana. Anlatılan konuyla ilgili daha çok şey öğrenmek ve işe yarar bir şeyler yapmak istedim her sayfada. Aldığım notlar küçük bir defteri doldurdu ve sayesinde keşfettiklerim bana bir ömürlük okuma çıkardı. İçimdeki öğrenme aşkıyla yanıp tutuşan öğrenciyi ayağa kaldırdı bu kitap anlayacağınız. Hayran kaldım!

The Fate of Food ve sorular

Gelecekte daha sıcak, daha kalabalık ve ille de daha zeki olacak bir gezegende yaşayacağız. Küresel ısınma her yerde etkisini gösterirken; artan nüfus ve doğal kaynakların müthiş bir hızla tükenmesi karşısında açlıkla karşı karşıya kalacağız. Suyumuz çok azalacak, yiyeceklerimizin çoğu artık birer lüks haline gelecek. Peki dünyanın önde gelen bilim insanları, teknoloji devleri ve yiyeceğimizi yetiştiren çiftçiler konuyla ilgili neler yapıyor? Laboratuarda üretilmiş bir et tabağınıza gelse, yer miydiniz? Amerika’nın ordusunu beslemek için geliştirdiği teknolojiler gelecekte insanların hayatlarını kurtarabilir mi? Genetiği değiştirilmiş gıdalar gerçekten yiyebileceğimiz en kötü yiyecekler mi? Peki atık suyu gayet içilebilir gale gelse, yine de içmek ister miydiniz?

Amanda Little Norveç’ten Etiyopya’ya, Şanghay’dan İsrail’e ve Amerika’nın birçok farklı bölgesine yaptığı keşif yolculuklarında, birbirinden farkı teknolojik ve bilimsel gelişmeleri anlatıyor okurlara. Her bölümde yeni bir şey keşfedecek; insanlara kızarken bir yandan da hayretle hayran kalacaksınız. Bilinçli her okurun büyük bir zevkle okuyacağını düşünüyorum. Keyifle!

Konusu açılmışken Sinek Sekiz projesine de bir göz atın derim. Orada da okumaya doyamayacağınız kitaplar var!

The Fate of Food - Amanda Little

Oneworld Publications’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Fate of Food – Amanda Little

We need to produce more food. With water and food shortages already being felt in some parts of the world, this might sound like an insurmountable challenge, but all is far from lost. You may not have heard about it, but the sustainable food revolution is already under way.

Amanda Little unveils startling innovations from around the world: farmscrapers, cloned cattle, meatless burgers, edible insects, super-bananas and microchipped cows. She meets the most creative and controversial minds changing the face of modern food production, and tackles fears over genetic modification with hard facts. The Fate of Food is a fascinating look at the threats and opportunities that lie ahead as we struggle to feed ever more people in a changing world.

Menüye dön