The Day My Grandfather Was a Hero – Paulus Hochgatterer

The Day My Grandfather Was a Hero Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2021’in en kısa kitabı. 1945’te Avusturya’da geçen kitap, savaş yüzünden tamamen değişen hayatların hikayesini anlatıyor. Kesinlikle herkesin severek okuyacağı bir kitap değil bu; ben de aradığımı bulamadım açıkçası.

The Day My Grandfather Was a Hero - Paulus Hochgatterer

The Day My Grandfather Was a Hero, 13 yaşındaki Nelli tarafından anlatılıyor. Nelli ailesini bir bombalama sonucu kaybetmiş, kırsala kaçmış ve çiftçi bir aile tarafından evlat edinilmiş. Yaşadığı travmalar sonucunda pek bir şey hatırlamıyor. Pek de güvenilir bir anlatıcı yok yani karışımızda ve ne yazık ki bir olay örgüsü de olmadığından neler olup bittiğini anlamak pek kolay değil. Nelli’nin sığındığı bu eve başka bir insan daha katılıyor: Rus bir savaş esiri. Ve bu adamın canı pahasına sakladığı bir şey var. Ve çiftliğe askerlerin yerleşmesi de savaştan bunalmış insanların iyice gerilmesine sebep oluyor.

Kitabı sanki buğulu bir camın ardındaki olayları tahmin etmeye çalışır gibi okudum. Tam olarak ne olduğuna dair net bir fikrim yok. O yüzden herkese öneremeyeceğim ancak savaş kitaplarına meraklıysanız farklı bir okuma deneyimi sunabilir. Keyifle!

MacLehose Press’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Day My Grandfather Was a Hero – Paulus Hochgatterer

In October 1944, a thirteen-year-old girl arrives in a tiny farming community in Lower Austria, at some distance from the main theatre of war. She remembers very little about how she got there, it seems she has suffered trauma from bombardment. One night a few months later, a young, emaciated Russian appears, a deserter from forced labour in the east. He has nothing with him but a canvas roll, which he guards like a hawk. Their burgeoning friendship is abruptly interrupted by the arrival of a group of Wehrmacht soldiers in retreat, who commandeer the farm.

Paulus Hochgatterer’s intensely atmospheric, resonant novel is like a painting in itself, a beautiful observation of small shifts from apathy in a community not directly affected by the war, but exhausted by it nonetheless; individual acts of moral bravery which to some extent have the power to change the course of history.

Longlisted for the Austrian Book Prize 2017, this subtle, evocative novella will appeal to readers of Hubert Mingarelli’s A MEAL IN WINTER and Jenny Erpenbeck’s THE END OF DAYS.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2021 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2021 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. 2021 kitaplarla mutlu olacağımız ve edebiyatın nimetlerinden faydalananacağımız bir yıl olsun!

Menüye dön