The Cypress Tree – Kamin Mohammadi

The Cypress Tree Kamin Mohammadi’nin okuduğum ilk kitabı oldu. Beni Londra’dan alıp İran’a götüren yazar, yaşadıklarıyla ve insanı sarıp sarmalayan anlatımıyla beni hüznüne de sevincine de ortak etti. Dolayısıyla (ve ayrıca İtalya’dan bahsettiği için) diğer kitabı Bella Figura’yı da en kısa zamanda okumayı düşünüyorum. Ama şimdi gelelim The Cypress Tree adı kitaba.

The Cypress Tree - Kamin Mohammadi

The Cypress Tree, dokuz yaşında ülkesi İran’ı bırakıp İngiltere’ye yerleşen Kamin Mohammadi’nin anılarından oluşuyor. Mohammadi bir yandan ailesi ve kendisinin yaşadıklarını anlatırken bir yanda da İran’ı anlatıyor okurlara. İran hakkında sadece genel geçer bilgiye sahipseniz bu kitabı zevkle okuyacağınıza ve çok şey öğreneceğinize eminim. Bir ülkenin tarihine, coğrafyasına ve kültürüne; incelikle anlatılan sofralar, politika, aile yaşamı ve sosyal ilişkiler üzerinden bakın derim. Sıradan bir tarih kitabından çok daha fazlasını bulacaksınız. Keyifle!

The Cypress Tree - Kamin Mohammadi

Bloomsbury Publishing’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Cypress Tree – Kamin Mohammadi

Kamin Mohammadi was nine years old when her family fled Iran during the 1979 Revolution. Bewildered by the seismic changes in her homeland, she turned her back on the past and spent her teenage years trying to fit in with British attitudes to family, food and freedom. She was twenty-seven before she returned to Iran, drawn inexorably back by memories of her grandmother’s house in Abadan, with its traditional inner courtyard, its noisy gatherings and its very walls
steeped in history.

The Cypress Tree is Kamin’s account of her journey home, to rediscover her Iranian self and to discover for the first time the story of her family: a sprawling clan that sprang from humble roots to bloom during the affluent, Biba-clad 1960s, only to be shaken by the horrors of the Iran-Iraq War and the heartbreak of exile, and toughened by the struggle for democracy that continues today.

This moving and passionate memoir is a love letter both to Kamin’s extraordinary family and to
Iran itself, an ancient country which has survived so much modern tumult but where joy and resilience will always triumph over despair.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön