The Chronicles of Lord Asunaro – Kanji Hanawa

The Chronicles of Lord Asunaro, sizi feodal Japonya’ya götürecek ve sıra dışı bir anti kahraman olan Lord Asunaro ile tanışmanızı sağlayacak. Bir yandan çok seveceğiniz bir karakterle tanışırken bir yandan da Japonya’daki değişime şahit olacaksınız.

The Chronicles of Lord Asunaro - Kanji Hanawa

Yazarın belirttiğine göre gerçek bir tarihi figüre dayanan Lord Asunaro kendisinden beklenilen “müthiş” bir lord olma yolundan çok uzaktır. Babası tarafından hor görülür ve sarayda gözlerden uzak, oldukça izole bi yaşam sürer. Annesini kaybettikten sonra bakıcısı tarafından büyütülür. Ancak büyüyüp de gerçekten dünyaya adım atmasıyla her şey değişecektir. Hem Lord Asunaro hem de Japonya.

The Chronicles of Lord Asunaro Japonya meraklılarının zevkle okuyacağını düşündüğüm kitaplardan. Keyifle!

Red Circle’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Chronicles of Lord Asunaro – Kanji Hanawa

A Japanese tale – not about daring ninja or battling samurai – but a hero with a very different penchant. Based on an actual historical figure, the Akutagawa-nominated master short story writer, Kanji Hanawa, takes the reader on a journey of self-discovery, as Lord Asunaro inherits his own Japanese fiefdom and grapples with his role and ultimate legacy. Hanawa provides us with an unusual and entertaining perspective on the psychology of change within Japan when it was still ruled by its men of steel, samurai and shoguns.As Japan emerges from the conflict-ridden era dominated by infamous warlords into a golden age of plenty, a young lord – heir to a vast domain and incumbent ruler of all he surveys – lives deep within a spiralling castle.From the pen of Hanawa, this cleverly spun tale features our young Lord Asunaro, a ‘warlord’ who doesn’t fit the brave samurai stereotype, as he faces a modernising world where learning now outvalues military prowess. Carrying the legacy of his bloodline, he is compelled to find his place among the great figures of his ancestors.Hanawa’s charming story, The Chronicles of Lord Asunaro is translated by Meredith McKinney, and takes the reader back to life and leadership in feudal Japan – while also exploring universal themes of legacy, inheritance, expectations, the weight of history and the psychology of change.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön