The Bells of Old Tokyo – Anna Sherman

The Bells of Old Tokyo, Tokyo’yu şehrin eski çanları ve dolayısıyla zamanı üzerinden anlatıyor. Anna Sherman’ın bu ilk eseri yarı anı yarı kültürel tarih kitabı olarak değerlendirilebilir. Daha ilk cümlelerde sizi derin bir meraka boğup Tokyo’nun sokaklarına atıverecek bir kitap bu.

The Bells of Old Tokyo

Tokyo ve çanlar

The Bells of Old Tokyo, Anna Sherman’ın Tokyo’da yaşadığı yılları, kurduğu dostlukları ve şehrin genel hissini aktarıyor okura. Eski Tokyo’nun çanlarını ararken, şehrin tarihine ve zamanı nasıl ölçümlediğine de değiniyor. (Zaman ve çanlar arasındaki ilişkiyi tahmin edersiniz.) Yazarın anlatımı o kadar hoş ki, karşılaştığı her karakter canlanıp hayatınıza giriveriyor. Ben de özellikle kahve ustası Daibo’yu ve dükkanını merak edip kısa bir arama yaptığım; tam da yazarın anlattığı gibi bir insan ve dükkan gördüm.

Tokyo hiç merak ettiğiniz bir şehir olmasa da yazarın şehre tuttuğu farklı ışık ve o pırıl pırıl anlatımı bir okur olarak sizi çok doyuracak eminim. Mutlaka okuyun derim. Keyifle!

The Bells of Old Tokyo - Anna Sherman

Pan Macmillan’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Bells of Old Tokyo – Anna Sherman

‘The best book I have read about Tokyo written this century’ David Peace

For over 300 years, Japan closed itself to outsiders, developing a remarkable and unique culture. During its period of isolation, the inhabitants of the city of Edo, later known as Tokyo, relied on its public bells to tell the time. In her remarkable book, Anna Sherman tells of her search for the bells of Edo, exploring the city of Tokyo and its inhabitants and the individual and particular relationship of Japanese culture – and the Japanese language – to time, tradition, memory, impermanence and history.

Through Sherman’s journeys around the city and her friendship with the owner of a small, exquisite cafe, who elevates the making and drinking of coffee to an art-form, The Bells of Old Tokyo presents a series of hauntingly memorable voices in the labyrinth that is the metropolis of the Japanese capital: An aristocrat plays in the sea of ashes left by the Allied firebombing of 1945. A scientist builds the most accurate clock in the world, a clock that will not lose a second in five billion years. A sculptor eats his father’s ashes while the head of the house of Tokugawa reflects on the destruction of his grandfather’s city (‘A lost thing is lost. To chase it leads to darkness’).

The result is a book that not only engages with the striking otherness of Japanese culture like no other, but that also marks the arrival of a dazzling new writer as she presents an absorbing and alluring meditation on life through an exploration of a great city and its people.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

← Önceki yazı
Sonraki yazı ➝
Menüye dön