The Beauty of Everyday Things – Soetsu Yanagi

The Beauty of Everyday Things Soetsu Yanagi’nin makalelerinden meydana gelen bir kitap. Farklı yıllar ve konularda yazılmış 16 makale ile Japonya’nın kültürüne daha çok aşina olacak ve biraz daha fazlasını öğrenmek için can atacaksınız.

The Beauty of Everyday Things - Soetsu Yanagi

Soetsu Yanagi 1889 ve 1961 yılları arasında Japonya’da yaşamış bir filozof, sanat tarihçisi, şair ve estetti. Aynı zamanda 1920lerin sonu ve 1930larda Japonya’daki mingei hareketini de ortaya çıkardı. Mingei sıradan insanlar tarafından el ile yapılmış sanat olarak özetlenebilir. Yanagi, ünlü olmayan, sıradan insanların yaptığı her gün kullanılan sıradan eşya ve objelerdeki güzelliği keşfediyor. Yanagi’ye göre böylesi insanların yaptığı objeler güzellik ve çirkinliğin ötesinde yer alıyor.

The Beauty of Everyday Things ve mingei

Bir objenin Yanagi’ye göre mingei sayılması için gerekenler şöyle sıralanabilir: anonim bir zanaatçı tarafından yapılması, el yapımı olarak çok sayıda üretilmesi, pahalı olmaması, çoğu insan tarafından kullanılması, dayanıklı ve günlük hayatta işlevsel olması ve üretildiği yeri temsil etmesi.

The Beauty of Everyday Things - Soetsu Yanagi
Kitapta bahsedilen sanatçılardan Mokujiki Shōnin’nin bir eseri.

Yanagi makalelerinde genel olarak mingei üzerinde dursa da sanat anlayışından (ve bu sebeple Japonya’daki birçok sanat dalından) ve Japonya’nın değerlerinden de bahsediyor. Japonya’ya gitmeyi planlıyorsanız ya da bu ülkeye merakınız varsa bu kitabı okumanız gerek. Japonya’ya hiç ilginiz yoksa bile mingei hareketini öğrenmek için okuyabilirsiniz. Tüketimin aşırı boyutlara ulaştığı çağımızda mingei hareketini hepimiz yüceltebiliriz diye düşünüyorum. Keyifle!

Daha fazla bilgi edinmek ve Yanagi’nin kuruluşunda öncülük ettiği müzeyi görmek için de buraya: The Japan Folk Crafts Museum

The Beauty of Everyday Things - Soetsu Yanagi
Soetsu Yanagi

Penguin Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Beauty of Everyday Things – Soetsu Yanagi

“Radical and inspiring … Yanagi’s vision puts the connection between heart and hand before the transient and commercial”
– Edmund de Waal

The daily lives of ordinary people are replete with objects, common things used in commonplace settings. These objects are our constant companions in life. As such, writes Soetsu Yanagi, they should be made with care and built to last, treated with respect and even affection. They should be natural and simple, sturdy and safe – the aesthetic result of wholeheartedly fulfilling utilitarian needs. They should, in short, be things of beauty.

In an age of feeble and ugly machine-made things, these essays call for us to deepen and transform our relationship with the objects that surround us. Inspired by the work of the simple, humble craftsmen Yanagi encountered during his lifelong travels through Japan and Korea, they are an earnest defence of modest, honest, handcrafted things – from traditional teacups to jars to cloth and paper. Objects like these exemplify the enduring appeal of simplicity and function: the beauty of everyday things.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön