The Awakening of Miss Prim – Natalia Sanmartin Fenollera

The Awakening of Miss Prim, Londra’nın soğuk kış günlerinde biraz içimi ısıtmak, biraz da kafa dağıtmak için seçtiğim bir kitap oldu. Burada, bir hayır kurumunda gönüllü olarak çalışıyorum ve tahmin edebileceğiniz gibi dükkandaki tüm kitapların düzeni benden soruluyor. Satabileceğimiz kitapları teker teker gözden geçirirken bu kitabın adı dikkatimi çekti ve açıkçası kapağının pek sevimli olduğunu düşündüm. Arka kapak yazısı ise o kadar ilgi çekici ve mutluluk vericiydi ki merakıma yenik düşüp dükkanın küçücük ofisinde okumaya başladım. Yirmi sayfa kadar ilerledikten sonra işimin başına dönmeyi ve bu kitabı da evde sıcak çikolatamla içmeyi akıl edebildim.

The Awakening of Miss Prim, güzel başlayan, enfes vaatlerde bulunan ve sonlara doğru ne yazık ki feci bir şekilde saçmalayan bir kitap. Gerçi kitabı almaya karar verdiğimde müthiş bir edebi eser okumayacağımı ve bittiğinde, bunca yıllık okur olmanın yükselttiği standartlarımla, kitabı hiç sevmeyeceğimi zaten biliyordum. Yine de… Yine de okur, yazardan biraz daha ışık bekliyormuş açıkçası. Kitabın hoşuma gitmeyen taraflarından bahsetmek yerine, bende bin bir hayale yol açan o küçük köyden bahsedeceğim; San Ireneo de Arnois. Burada insanlar felsefe, edebiyat ve sanatla iç içe yaşıyorlar. Küçük çocuklara çeşitli diller öğretilirken, edebiyat sevgisi çok küçük yaşlarda aşılanıyor. Resmi eğitimi ve resmiyet gerektiren işleri ellerinin tersiyle iten insanların yaşadığı bu güzelim köyde, elbette estetik de ön planda. Evler, yollar, çaydanlık ve tepsiler, resimler, defterler… Aklınıza gelebilecek her şey gözünüze ve ruhunuza hoş gelecek şekilde biçimlendirilmiş olsun. Ne dersiniz? Bir de elbette en önemlisi, burada yaşayan herkesin mutlu olması, bu köyü küçük çaplı bir cennet haline getiriyor. Kitaptaki karakter gelişiminin (daha doğrusu gelişememesinin) üzerinde durmak yerine, yazarın yarattığı bu köyde yaşadığımı hayal edip, kitabı bitirdim. Bu tür kitaplardan hoşlanıyorsanız, öneririm. Dilimize henüz çevrilmemiş ancak yakındır diye düşünüyorum. Keyifle!

The Awakening of Miss Prim - Natalia Sanmartin Fenollera

Atria Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Awakening of Miss Prim – Natalia Sanmartin Fenollera

In this #1 international bestseller, a young woman leaves everything behind to work as a librarian in a remote French village, where she finds her outlook on life and love challenged in every way.

Prudencia Prim is a young woman of intelligence and achievement, with a deep knowledge of literature and several letters after her name. But when she accepts the post of private librarian in the village of San Ireneo de Arnois, she is unprepared for what she encounters there. Her employer, a book-loving intellectual, is dashing yet contrarian, always ready with a critique of her cherished Jane Austen and Louisa May Alcott. The neighbors, too, are capable of charm and eccentricity in equal measure, determined as they are to preserve their singular little community from the modern world outside.

Prudencia hoped for friendship in San Ireneo but she didn’t suspect that she might find love—nor that the course of her new life would run quite so rocky or would offer challenge and heartache as well as joy, discovery, and fireside debate. Set against a backdrop of steaming cups of tea, freshly baked cakes, and lovely company, The Awakening of Miss Prim is a distinctive and delightfully entertaining tale of literature, philosophy, and the search for happiness.

Menüye dön