The Art of Asking – Amanda Palmer

The Art of Asking, müzisyen Amanda Palmer’ın hikayesini ve yardım isteme sanatını anlatıyor. Açıkçası Amanda Palmer hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyordum ve bu kitabı Simay olmasa muhtemelen duymazdım bile. Ancak hayat insanın karşısına hoş sürprizler çıkarıyor çoğu zaman ve yeniliklere açık olunca da her şey güzelleşmeye başlıyor. Palmer’ın yardım isteme ile ilgili anlattıklarından çok şey öğrendim, dahası empati üzerine de çok düşündüm.

The Art of Asking - Amanda Palmer

The Art of Asking, Amanda Palmer’ın Kickstarter’da 1.2 milyon toplayana kadar neler yaptığını ve sonrasında gelişenleri anlatıyor. Herhangi bir müzik şirketi ile çalışamayıp, bağımsız bir şekilde hayranlarından “yardım isteyen” ve müzik yapması için gereken parayı onlar sayesinde toplayan şarkıcı yol boyunca aldığı eleştirileri, bunlarla nasıl başa çıktığını ve her şeyin sadece bir yolu olmadığını anlatıyor. Gerektiğinde insanlardan yardım istemekle ilgili pek sorunum olmadı. Ancak belli başlı konularda asla yardım istemeye razı olmadım. Kitabı okuduktan sonra kendimce sebeplerimi çok iyi anladım. Sanırım az çok herkes için konuyla ilgili bir şeyleri aydınlatabilir.

Empati. Unuttuk mu ne olduğunu?

Kitapta beni en çok düşündüren şey ise empati oldu. İnternet hayatımızın olmazsa olmazları arasına girdiğinden bu yana elinin altında klavye olan her insan, istediğine ulaşır durumda. Bazen, ne yazık ki yazdıklarımızı okuyanlar insan değilmişçesine yazıp çiziyoruz. Ancak insanlar okuyor, kırılıyor, üzülüyor. Bunu unutmuşuz sanki. Ne acı.

Umarım yakın zamanda dilimize de çevrilir bu kitap ve daha çok kişiye ulaşır. Bir şarkıcı olarak Palmer’ın şarkılarından hoşlanmazsanız bile -ki ben hiç hoşlanmıyorum- kaşlarını tamamen alıp yerlerine bir şeyler çizen bu ilginç insanla tanışıp, söyleyeceklerini dinleyebilirsiniz. Keyifle!

The Art of Asking - Amanda Palmer

Little Brown’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Art of Asking – Amanda Palmer

‘When we really see each other, we want to help each other’  

Amanda Palmer

Imagine standing on a box in the middle of a busy city, dressed as a white-faced bride, and silently using your eyes to ask people for money. Or touring Europe in a punk cabaret band, and finding a place to sleep each night by reaching out to strangers on Twitter. For Amanda Palmer, actions like these have gone beyond satisfying her basic needs for food and shelter – they’ve taught her how to turn strangers into friends, build communities, and discover her own giving impulses. And because she had learned how to ask, she was able to go to the world to ask for the money to make a new album and tour with it, and to raise over a million dollars in a month.

In the New York TImes bestseller The Art of Asking, Palmer expands upon her popular TED talk to reveal how ordinary people, those of us without thousands of Twitter followers and adoring fans, can use these same principles in our own lives.

Bu kitap Simay’ın Favorileri‘nden biri! 

Menüye dön