Terry Pratchett & Neil Gaiman – Kıyamet Gösterisi

Terry Pratchett ve Neil Gaiman’ın birlikte yazdığı Kıyamet Gösterisi (Good Omens) uzun zamandır okuduğum en komik romandı. Otostopçunun Galaksi Rehberi‘nden sonra böyle bir kitaba ihtiyacım varmış. Bu sıcakta, tam kıvamında bir limonata gibi geldi. Konusu da hayli ilgi çekici, dünyanın sonu geliyor efenim, ancak deccal yanlış aileye verildiği için ortalık biraz karışıyor.

kıyamet gösterisi

Konu bir yana, kitaptaki karakterlerin beni benden aldığını belirtmem gerek. Aziraphale ve Crowley karakterleri kanımca Supernatural dizisininin ortaya çıkmasına sebep olmuşlar. Diziyi sevenlere şiddetle öneririm, aklınızı başınızdan alacak bu melekler! Asıl önemli olan konu ise Terry Pratchett ve Neil Gaiman’ın daha Terry Pratchett ve Neil Gaiman olmadan bu kitabı yazmış olmaları ve tamamen eğlenmek için yazmaları. Kitabın her cümlesinde dehalarını görebiliyor ve hatta yazarken ne kadar eğlendiklerine şahit olabiliyor insan.

Terry Pratchett ve Neil Gaiman
Terry Pratchett ve Neil Gaiman

Kitapta tabi benim gibileri cezbedecek başka bir unsur ise Queen. Crowley ne zaman Bentley’sine binse, hangi kasedi dinlerse dinlesin Best of Queen albümündeki parçalardan biri çalıyor. Ben de her defasında aynı şarkıyı açıp kitabı öyle okudum elbette. Size de öneririm, fazlasıyla eğlenceli oluyor.

İthaki Yayınları‘ndan çıkan ve çevirisi harika olan kitabın tanıtım yazısnı aşağıda bulabilir, kitabı buradan satın alabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar.

1655 yılında yazılmış ve şimdiye kadarki en doğru kehanet kitabı olan Cadı Agnes Çatlak’ın Dakîk ve Kat’î Kehanetleri’ne göre, cumartesi günü dünyanın sonu. Önümüzdeki Cumartesi. Akşam yemeğinden hemen önce.
İyilik ve Kötülük orduları toplanıyorlar. Her şey Büyük Plan’a uygun ilerliyor gibi. Yalnız ufak bir pürüz var. Birazcık müşkülpesent bir melek ile sefahat düşkünü bir iblis yaklaşan bu coşku dolu anın gelişini hiç de iple çekmiyorlar. Ha unutmadan, birileri Deccal’ı yanlış yere göndermişe benziyor.

“Kıyamet daha önce hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.”
-Clive Barker-

“Thomas Pynchon, Tom Robbins ve Don DeLillo işbirliği yapsaydı, ancak bu kadar olurdu… İnanılmaz.”
-Washington Post-

“Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin soyundan geliyor…”
-New York Times-

“Monty Python Uçan Sirk’in kaleme aldığı Vahiy Kitabı gibi adeta.”
-Phoenix New Times-

← Önceki yazı
Sonraki yazı ➝

Comments are closed.

Menüye dön