Territory of Light – Yuko Tsushima

Territory of Light Japonya’nın ünlü yazarlarından Osamu Dazai’nin kızı Yuko Tsushima’nın 1978’de yazdığı, okuru kendi ritmine uyduran bir kitap. Kawabata ve Tanizaki ödülleri sahibi yazar 2016’da hayatını kaybetti ancak kitapları dünya çapında okunmaya devam ediyor. Nedenini anlamak da güç değil.

Territory of Light  - Yuko Tsushima

Territory of Light ilk olarak Japon edebiyat dergisi Gunzo’da yayınlandı dolayısıyla kitap on iki bölümden oluşuyor. (Her ay için bir bölüm.) Adını bilmediğimiz kadın anlatıcının bir yılını okuyoruz kitapta. Bu genç kadın Tokyo’da üç yaşındaki kızıyla yalnız yaşamaktadır. Eşinden yeni ayrılmıştır ve kızıyla yaşayabileceği bir ev arayışına girer. Tokyo’da yalnız bir anne olmanın nasıl bir şey olduğunu tüm gerçekliğiyle anlatıyor bu kısacık roman. Tsushima da aynı yazdığı karakter gibi bekar bir anne, kitabın bu denli etkili olmasının sebeplerinden biri de bu olsa gerek.

Kitap konusu gereği herkes için çok çekici olmayabilir ancak Tsushima’nın o çabasız ve narin anlatımı, mekanlar üzerine betimlemeleri kitabı okuduktan çok sonra da aklınızda kalacak. Bir yandan da ataerkil Japonya’nın bekar anneler için nasıl bir yer olabileceğini okuyacak ve bir çocuğu yalnız büyütmenin ne kadar çok bir şey olduğunu göreceksiniz. Keyifle!

Territory of Light  - Yuko Tsushima

Penguin Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Territory of Light – Yuko Tsushima

‘Wonderfully poetic … extraordinary freshness … a Virginia Woolf quality’ Margaret Drabble

It is Spring. A young woman, left by her husband, starts a new life in a Tokyo apartment. Territory of Light follows her over the course of a year, as she struggles to bring up her two-year-old daughter alone. Her new home is filled with light, streaming through the windows, so bright you have to squint, but she finds herself plummeting deeper into darkness; becoming unstable, untethered. As the months come and go, and the seasons turn, she must confront what she has lost and what she will become.

At once tender and lacerating, luminous and unsettling, Territory of Light is a novel of abandonment, desire and transformation. It was originally published in twelve parts in the Japanese literary monthly Gunzo, between 1978 and 1979, each chapter marking the months in real time.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön