Terk Edenler ve Kalanlar – Elena Ferrante

Terk Edenler Ve Kalanlar Ferrante’nin Napoli Romanları’nın üçüncü kitabı. İlk iki kitabın aksine bu kitabı yazara ve karakterlere sinirlenerek okudum. Karakterlerin yer yer gerçekliklerini yitirdiğini düşündüğüm için Ferrante’yi içimde bir güzel haşladım. Yine de soluksuz okuduğum bir kitap oldu.

https://kitaplikkedisi.com/kitaplar/benim-olaganustu-akilli-arkadasim-elena-ferrante/

Terk Edenler Ve Kalanlar beni sinirlendiren ve üzen bir kitap oldu. Sinirlendim çünkü kitapta sanki hiçbir insan ahlak nedir bilmiyor. Eğitimlisinden cahiline, zengininden fakirine herkes ahlaksız! Ne hikmetse her erkek Lila’ya aşık oluyor, ama hepsi. Yani yazara kalsa dünyadaki tüm erkeklerin Lila’ya aşık olması çok olası. Dolayısıyla karakterler hemen iki boyutlu hale geldi benim için. Bu durum kitaptan soğumama yol açtıysa da yazar en azından İtalya’da olan bitenlere değindiği için farklı bir yerden yakaladı beni. Gecenin köründe faşizme lanet ederken buldum kendimi.

Kitabın sonunda ise yazar bir sonraki kitabı okumamız için elinden geleni yapmış ve açıkçası başarılı da olmuş. Lenu’nun evliliği ve evliliği boyunca yaşadıklarından sonra dördüncü kitapta yaşayacaklarını çok merak ediyorum. Tek umudum Lila’ya daha fazla erkeğin aşık olmaması olacak çünkü tüm seriyi mahvedecek benim için. Ama siz yine de okuyun, peşinden güzel sürüklüyor. Keyifle!

Serinin diğer kitaplarına göz atmak isterseniz: Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım, Yeni Soyadının Hikayesi, Kayıp Kızın Hikayesi

Everest Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Terk Edenler ve Kalanlar – Elena Ferrante

“Elena Ferrante günümüzün büyük yazarları arasında. Tutkulu bir sesi, geniş bakış açısı, keskin mi keskin bir gözü var…”
Roxana Robinson, The New York Times Book Review

“Napoli Romanları” üçüncü cildi Terk Edenler ve Kalanlar’la devam ediyor. Lila, boyun eğmez karakteriyle çalıştığı fabrikada düzenin bozulmasına neden olur. İlk romanı ile büyük başarı yakalayan ve nişanlısıyla evlenme hazırlığında olan Lenù ise, arkadaşının yardımına koşarak daha beter bir karmaşaya yol açar; zira dönem 70’li yıllardır ve faşistler ile solcuların acımasızca savaştığı toplum her kurumuyla tam anlamıyla çözülmektedir.

Lila içine düştüğü karmaşadan zekâsıyla kurtulmayı ve yeni bir geleceğe yelken açmayı bilir. Gelgelelim görünüşte ideal bir evlilik yapan Lenù, beklenmedik bir açmaz yaşayacak, trajik boyutta bir seçim yapmaya zorlanacaktır…

“Napoli Romanları” yayınlandığı her ülkede listeleri altüst ederek son zamanların edebiyat olayı haline geldi. Elena Ferrante’nin epik roman dizisinin dördüncü ve son cildi Kayıp Kızın Hikâyesi de, çok yakında raflardaki yerini alıyor.

“Ferrante’nin romanları muazzam detayları ve incelikli psikolojik gerilimiyle adeta ışıyor… ‘Napoli Romanları’ modern zamanların en nüanslı arkadaşlık portrelerinden.”
Megan O’Grady, Vogue

“Bu yıl okuduğum en güzel şey, açık arayla Elena Ferrante… Diğer tüm yazarları gölgede bırakıyor. Richard Flanagan,
Booker Ödüllü The Narrow Road to the Deep North adlı romanın yazarı

Menüye dön